WINTERTENEN WINTERSlAA? scoort nu eenmaal. De grens van voetbal op tv is ook nog niet bereikt. Er valt in het buitenland nog best een en ander te doen. Er lopen bij Ajax Denen, Portugezen, Nigerianen, Georgiërs, Grieken en wat al niet meer rond. In Portugal, Denemarken of Griekenland vinden ze het prachtig om naar een programma over Ajax te kijken, gepresenteerd door Dani, Laudrup dan wel Machlas. Voorwaarde is wel dat het goed moet blijven gaan met Ajax.' (ook: winter jeuk) 'Eind 1995 heeft IDtv meegedaan aan een "bieding" bij de KNVB op de productie van voetbalwedstrijden. Ik weet zeker dat ons bod veruit het aantrekkelijkste was, maar Endemol verwierf het recht om voetbal uit te zenden. Er is een spelletje gespeeld. Monopoly op hoog niveau; Sylvia Tóth, die én in het KNVB-bestuur zat én commissaris is bij Endemol. Wij zijn verneukt. Sport7, een bedenksel van Endemol, moest er komen. "We gaan iets heel anders doen" - nu ja, iedereen weet wat het is geworden. Het businessplan van Sport7 was volgens mij in twee dagen in elkaar geflanst. Hoe hoger de bedragen zijn, hoe gemakkelijker beslissingen kennelijk worden genomen. Nog voor iets zeker was waren voetbalclubs bezig hun stadion grondig te vernieuwen. Ik heb er indertijd herhaaldelijk m'n verbazing over uitgesproken. Het is de enige periode in mijn leven dat ik me iets intensiever met voetbal heb bemoeid. Misschien hoort voetbal uiteindelijk ook meer thuis bij Endemol dan bij IDtv. Ik ben geen voetbalman. Maar als IDtv een echte kans had gekregen op de verwerving van de sportrechten, was het een breekijzer geweest iets te ondernemen tegen het monopolie van Endemol. Met Endemol- dochters als bedrijven van Ivo Niehe en René Stokvis of 625 Productions, heeft de firma nu ongeveer driekwart van de tv- productiemarkt in handen. Hadden wij de sportproductie gekregen, dan waren de verhoudingen wat evenwichtiger geweest. Het heeft me pijn gedaan. Ik ben een goede verliezer, maar ben allergisch voor manipulatie. Ik kan ermee leven als Endemol ons op grond van eerlijke concurrentie, bijvoorbeeld met dat Big Brother-projecteen slag toebrengt. Ik heb onnoemlijk veel aan te merken op dat volkomen inhoudloze programma, maar moet erkennen dat het een geniale vondst is van Endemol. Ik ben stinkend jaloers. Petje af voor John de Mol, hij schrijft hiermee tv-geschiedenis.' (ook: winteruitverkoop) 'Nee, nee, Ajax en ID&Dtv werken nog steeds samen. Bijvoorbeeld in de productie van het journaal dat op de videoschermen in het stadion is te zien. In het voorjaar, bij het 100-jarig bestaan van Ajax, verschijnt een documentaire van Roel van Dalen. Het huwelijk met Ajax is onder een gelukkig AJAX M A f*. A 71 M F lAMHAPi onnn

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 225