-<vr.;r^T De grootsheid van een stadion hoeft niet per se samen te gaan met de grootsheid van een club. Ajax werd de beste club van Europa, terwijl het voor een Europese topclub een klein stadion had. Andersom kan ook. Sampdoria en Genoa behoren niet tot de Europese bovenlaag, maar hebben in het Stadio Luigi Ferraris een van de fraaiere voetbaltempels. Dat kwam overigens niet zonder horten of stoten tot stand. Ajax bracht er in april 1992 een bezoek. Een bliksembezoek. In de torens van het Stadio Luigi Ferraris zijn de lichtmasten verwerkt. Het WK van 1990 stelde de gemeente Genua voor een dilemma. Het stadion was in zoveel aspecten verouderd, dat helemaal opnieuw beginnen de beste oplossing leek. Dat was niet gemakkelijk. Hoe kon het stadion bijvoorbeeld binnen drie jaar totaal worden gerenoveerd als er ook twee clubs moeten blijven spelen (en de grasmat dus sowieso ongemoeid moet worden gelaten)? En hoe met het gebrek aan ruimte om te gaan terwijl de eisen aan het comfort en de capaciteit hoog waren? De architect die met de antwoorden moest komen was Vittorio Gregotti, die later ook het Montjuïch stadion van Barcelona ten behoeve van de Olympische spelen van 1992 zou opknappen. Hij koos voor een rechthoekig stadion met steile tribunes. Voor de beschildering van de tribunes viel zijn keuze op het gedistingeerde Pompeïsch rood. En in elke hoek van het stadion verrees een hoge toren, waarin de lichtmasten verwerkt werden. Blinden De renovatie begon in juli 1987. Omdat er dus ook nog gewoon gevoetbald moest kunnen worden, verdeelde Gregotti de tribunes in twee helften; terwijl de ene helft verbouwd werd, zaten de toeschouwers op het andere deel. Gregotti opteerde voor een capaciteit van 40.000, maar daar was de gemeenteraad het niet mee eens. Men eiste meer zitplaatsen; en bovendien wilde de wereldvoetbalbond een groter veld. Gregotti ging overstag, maar nadat het stadion half klaar was, werd de architect bedolven onder de kritiek. De tribunes waren te steil. De toeschouwers bovenin de nieuwe tribune konden de zijlijn niet zien, terwijl bezoekers op de voorste rijen vanuit sommige hoeken het veld niet eens konden waarnemen (glazen wanden ter beveiliging reflecteerden soms het uitzicht!). Het stadion kreeg meteen een nieuwe bijnaam: AJAX MAGAZINE JANUARI 2000 211

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 211