'hecmak-publiek is vmm> met mooi voetbal en succes, het is vaak minper. vanzelfsprekend pan men penkf wereld van verschil bestaat, zal hij niet ontkennen. De druk in Italië is vele malen groter en kent veel gedaanten. De media zijn er net zo hysterisch fanatiek als de tifosi en de tegenstanders. Winter: 'Het mooie van Nederland is dat je hier niet wordt geleefd. Italië is echt het mooiste voetballand op aarde. Spanje zal ook mooi zijn, maar dat heb ik niet zelf ervaren. Het nadeel van Italië is dat je volledig wordt geleefd als voetballer. Alles staat in het teken van voetbal. Hoe zuiderlijker je komt, hoe gekker de mensen zijn. Wat dat betreft was Inter al aangenamer dan Lazio. Milaan ligt noordelijker dan Rome. Maar dan nog is het geen vergelijk met Nederland. Hier kan je je eigen gang gaan. Ik ben zeven jaar weggeweest. Ik moet zeggen, het niveau in de competitie is me behoorlijk tegengevallen. Er lopen nu minder veel goede voetballers in de rondte dan destijds. Spelers gaan tegenwoordig al jong naar het buitenland, en behalve bij de grote clubs is er te weinig financiële ruimte om die leegloop goed op te vangen. Dat merkje op de velden. In Nederland zijn er nog maar weinig spelers die er met kop en schouders bovenuit steken.' Is Ajax er wel in geslaagd het niveau in de groep te handhaven? Winter: 'Ajax heeft in de tijd dat ik ben weggeweest geweldige jaren doorgemaakt, met heel veel kwaliteit en heel veel prijzen. Maar daarna, dus nu, heeft ook Ajax het in dat opzicht moeilijk gekregen. Vorig jaar was een dieptepunt. Maar het niveau was hoog, is hoog en zal altijd hoog blijven. Toen ik in mijn eerste periode bij Ajax speelde, had ik dat nog niet zo in de gaten. In het buitenland kwam ik daar snel achter. Ik merkte het ook toen ik terugkwam. Er wordt hier anders getraind. Intensiever dan in Italië. Het duurde een maand voordat ik me weer helemaal had aangepast. Ajax is dit seizoen met een heel nieuw elftal begonnen. In het begin verliep het moeizaam, maar toch zag ik gaandeweg verbetering. Het mooie voetbal, waar iedereen op zit te wachten, konden we nog niet brengen. Maar dat is er ook niet zomaar in een nieuwe groep. We zitten in een opbouwfase. Soms botst dat met het verwachtingspatroon dat hier altijd heerst. Men wil te veel te snel. Het Ajax-publiek is verwend met mooi voetbal en succes. Het is vaak minder vanzelfsprekend dan men denkt. Ik ben hier naar toegekomen in de wetenschap hoe Ajax ervoor stond en wat men van plan was. Ik moet geen appels met peren vergelijken. Wat ik in Italië had, zou ik hier niet aantreffen. Maar op zeven vette jaren kunnen er nog meer volgen en ik vond het een eer dat ik werd teruggevraagd. Ik wist dat het moeizaam zou gaan en dat ik geduld moest hebben. Maar ik heb zeer bewust een vierjarig contract afgesloten. Niet, zoals sommigen denken, om af te bouwen, maar om prijzen te winnen. Ik ben 32 en in de bloei van mijn loopbaan. Afbouwen komt misschien over drie jaar. Ik wil kampioen worden en Europese prijzen winnen. De voorwaarden zijn ervoor. In de gesprekken met Wouters, Blind en Van Os is me duidelijk geworden hoe de ambities bij Ajax liggen. Daar kon ik me volledig in vinden. De Europese top is nu nog ver weg, maar toch zie ik in deze groep voldoende mogelijkheden om er weer naartoe te groeien. Het is een kwestie van tijd en van bijsturen. Ik heb bij mooie clubs gespeeld, maar persoonlijk heb ik veel te weinig prijzen gewonnen. Die honger is er nog steeds.' Soccerworid Ajax bestaat op dit moment uit een mix van enkele dertigers en een groot contingent spelers die begin twintig zijn. Winter moet zijn ervaring overbrengen op de talentvolle jeugd die de selectie rijk is. Maar jonge spelers worden tegenwoordig vaak verwend genoemd en niet geneigd tot luisteren. Winter: 'Ik merk er wel iets van. Op 17-jarige leeftijd verdienen ze al een vermogen. Dat is een heel verschil met mijn generatie. Maar dat maakt mij verder niet uit. Ik gun iedereen al het goede. Maar ik kan er niet mee leven als ze niet doen wat ze moeten doen. Ik word kwaad als ik merk dat talenten er niet alles aan doen om dat te brengen wat in ze zit. In deze groep zitten weliswaar veel jonge spelers, maar ze zijn allemaal leergierig. Als je ze wat aangeeft, dan nemen ze het aan. De tijd zal uitwijzen of ze er echt verder mee willen komen. Maar geluisterd wordt er zeker. Er zitten geen buitenbeentjes in deze groep. Maar in het algemeen wordt er wel meer gezeurd. In Italië is het heel gewoon om tegen de dertig min of meer gelijkwaardige spelers te hebben. Daar speel je heel vaak in een wisselende formatie. Hier in Nederland wordt er wel gauw gemekkerd als een speler ernaast komt te staan. Ook door jongens die nog niets gepresteerd hebben en aan het begin van hun carrière staan. Maar niet alleen hier is de voetbalwereld veranderd. Toen ik naar Italië ging was de situatie veel moeilijker dan nu. Toen had je nog de buitenlandersregel. Een club mocht niet meer dan vier buitenlandse spelers hebben. Daarvan mochten er per wedstrijd twee spelen, een op de bank en de laatste op de tribune. Ik was altijd een van de vier die altijd speelde. Alleen de allerbesten kwamen toen. Als je dan speelde behoorde je echt tot een heel klein groepje.' De inflatie van het buitenlandse avontuur? Winter: 'Tegenwoordig gaan ze te vaak voor het grote geld. Dan gaan ze te vroeg en raakt de carrière in het slop.' Maar dat heeft toch ook met de geldingsdrang van al die makelaars te maken? Winter: 'Zaakwaarnemer Hans Oosting en advocate Ella Adriaanse hebben mij mijn hele loopbaan bijgestaan. Er zijn nog steeds echt wel goede zaakwaarnemers. Maar jammer genoeg zijn er ook makelaars die alleen maar aan hun eigen portemonnaie AJAX MAGAZINE JANUARI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 19