Ajax speelde in Bartelsmans enige wedstrijd in Ajax 1 vanwege het tenue van de tegenstander in een ander shirt dan het eigen witte met de rode baan. Ajax 3, met knielend derde van rechts Rob Bartelsman. Ton Harmsen Eind jaren tachtig heeft Bartelsman nog even in de ledenraad van Ajax gezeten. 'Ik Bartelsman maakte de overgang van betaald naar semi-profvoetbal mee. 'Binnen Ajax was er aanvankelijk veel weerstand tegen betalen. Voorzitter Marius Koolhaas was er faliekant tegen. Betaling kon gewoon niet, vond hij. Het was een regenteske voorzitter, conservatief ingesteld, maar wel een echte Ajax-man. Betaald voetbal was net iets te nieuw voor ze, ofschoon Ajax wel altijd een vooruitstrevende club is geweest. Het stadion was perfect, de begeleiding in de jeugd was voor die tijd zeer goed. En men had altijd uitstekende trainers. Ik heb met jack Reynolds, Walter Crook, Vic Buckingham, Robert Thomson en Karl Humenberger te maken gehad. Prima trainers, hoewel de oefeningen voor hedendaagse begrippen simpel waren. Tussen de paaltjes door pingelen, bal in één keer stoppen, enzovoort. En veel lopen. Humenberger was de man van de Bartelsman in actie tegen HVC. De fotograaf was speciaal gehuurd door de vader van Rob Bartelsman. Een verslag in het clubblad: '...toen Bartelsman door Butter was vervangen, ging het beter.' 1-0 overwinning. Maar Ajax had toen geen wonderelftal, het was een beetje een naamloze periode.' In het seizoen 1954-1955 was betaald voetbal niet meer tegen te houden. Aanvankelijk was er naast de amateurcompetitie van de KNVB (waarin Ajax meedeed) de 'wilde' profcompetitie van de NB VB. Beide competities werden na twee maanden stopgezet, waarna beide bonden samen één nieuwe competitie begonnen. Bartelsman: 'Ik had nog geen contract, maar je kreeg 15 gulden voor een verloren wedstrijd, 30 gulden voor een gelijkspel en bij een zege verdiende je 45 gulden. Dat geld kreeg je na afloop van de wedstrijd contant van penningmeester Ferry Dukker, in een kantoortje van het Ajax-stadion. Bovendien moest je drie keer in de week trainen en daarmee verdiende je vijf gulden per keer. Maar ik liet weieens een training schieten. Het sprak me allemaal niet zo aan. Een jaar later kwam Sjaak Swart, met wie ik nog in de jeugd had gespeeld, bij het eerste. Hij had wel die ambitie.' Bartelsman gooide zijn eigen ruiten verder in door vervroegd in dienst te gaan. 'Dan was ik er ook weer sneller uit. Maar daarna was Ajax helemaal uit beeld. Ik heb wel nog enige tijd in het derde gespeeld, zelfs nog even in het tweede, maar het eerste was te hoog gegrepen. Die periode in het derde was trouwens heel leuk; en nog regelmatig hebben we een reünie.' Bartelsman was niet alleen een voetballer. 'Ik hield van balsporten, heb ook gehonkbald. Op mijn 26ste ben ik gestopt met voetballen nadat mijn achillespees was gescheurd. Daarna heb ik nog enkele jaren aan basketbal gedaan. Binnensporten werden heel populair.' Tegeu gezicht was gered: Ajax—H.V.C. werd een succesnummer voor de rood-witten uit...... Amersfoort. Vroeger konden we nog wei eens lezen- „Ajax verloor, maar was technisch beter", na afloop van deze match konden we met een gerust (of ongerust) geweten ver klaren: „Ajax speelde gelijk, maar H.V.C. was stukken beter" Als we met 1-3 of 1-4 hadden verloren, waren we niets te kort gekomen. Dat we het tot een gelyk spel brachten, dankten we aan onze verdediging met Pieters Graafland aan het hoofd en aan de slecht gerichte schoten der H.V.C.-ers. Voor de rust kwam onze aanval er practised niet aan te pas, in de tweede helft, toen Bartelsman door Butter was vervangen ging beter. Het gelukte Den Edel, de opgelopen achterstand weg te werken en het scheelde een baby-haar of Burgers had ons zelfs nog een overwinning bezorgd. Zijn keiharde kopbal werd mees terlijk door Brits gestopt. Eerlijk, het was van het goede veels te veel geweest. Het einde kwam met 1—1 üïïn'n t ir.au alailHir.nl AJAX MAGAZINE JANUARI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 191