'Bij Ajax wist men niks van mijn blaar' Hij was een van de weinige jeugdige Ajacieden die zonder een proefwedstrijd werden aangenomen. Maar het was geen garantie voor een glanzende loopbaan. Rob Bartelsman kwam niet verder dan één wedstrijd in Ajax 1, op 11 april 1955 tegen HVC. En in dat duel werd hij in de rust nog gewisseld ook. Een blessure belette hem om verder te spelen. Wat echter niemand wist was dat de 17-jarige al met die blessure aan de wedstrijd begonnen was. Röb Bartelsman kwam via zijn vader bij Ajax terecht. 'Hij was een echte Ajax-man en een kennis van voormalig eerste- elftalspeler Piet van Deyk. Beide families kwamen uit Amsterdam Oud-Zuid. Mijn vader beval me aan bij de club. Omdat hij er al had gespeeld, namen ze mij ook aan. Ik hoefde geen proefwedstrijd te spelen. Ik doorliep vervolgens alle jeugdelftallen. Men zei dat ik wel talent had.' Er was echter één probleem: de instelling van dat talent. Bartelsman: 'Ik was niet serieus genoeg, en dat moet wel bij Ajax, ook toen al. Ik had een leuke vriendenkring, waarmee we op zaterdagavond de stad EENPA<3SVI_IE3EN door Marcelle van Hoof introkken. Bioscoopje pakken en zo. Vooral het bestuurslid Arie de Wit sr, die me had aangenomen, kon zich daar moeilijk in vinden.' Zijn voetbaltalent hield Bartelsman bij Ajax op de been. Op zijn zeventiende werd Bartelsman al overgeheveld naar het tweede elftal. 'Dat vond ik een hele eer, ook omdat je dicht tegen het eerste aanzat.' Dat bleek: Bartelsman had al een paar keer reserve gestaan, toen hij op 11 april 1955 in de thuiswedstrijd tegen het Amersfoortse HVC mocht debuteren in het eerste. 'De opstelling werd in die tijd nog gemaakt door de elftalcommissie, vaak bestaande uit oud-spelers. Dat gebeurde ruim van tevoren, want ik wist al dagen voor de wedstrijd dat ik moest spelen. De trainer had geen zeggenschap over wie er speelde. De Oostenrijker Karl Humenberger was destijds trainer, een flamboyante man, een echte Wener. Mijn vader had Humenberger de zaterdagavond voor de wedstrijd bij ons thuis uitgenodigd om te komen bridgen. Mijn vader was voor de Als kind al trots poserend in Ajax-tenue. AJAX MAGAZINE JANUARI 2000 tweede keer getrouwd, met een Oostenrijkse vrouw. Humenberger ging op het verzoek in; en zo kon hij tevens oppassen of ik wel op tijd naar bed zou gaan. Dat deed ik dan ook. Maar wat Humenberger niet wist was dat ik een grote blaar had. Die had ik enkele dagen daarvoor opgelopen tijdens een schoolvoetbalwedstrijd. Als Ajax-speler was ik natuurlijk bekend op school, en dus moest en zou ik meespelen. Ajax had me dat weliswaar verboden, maar ik stond op school onder druk, want ik was er een van de betere voetballers. Ik deed die woensdag dus toch mee. Maar wat gebeurde er: ik kreeg een heel grote blaar achterop mijn hiel. Die zou nooit geheeld zijn op zondag, wist ik. Toch vertelde ik het aan niemand, behalve aan mijn vader. Maar bij Ajax wist men van niets. Ik trok voor de wedstrijd in de kleedkamer stiekem mijn sokken en voetbalschoenen aan, zodat niemand die blaar zag.' Geheim Bartelsman dorst ook niet naar de masseur te gaan. 'Dan zou mijn geheim namelijk uitkomen. Bovendien was ik een broekie, de oudere spelers gingen allemaal voor. Eddy Pieters Graafland, Klaas Bakker, Ger van Mourik, Rinus Michels, Wim Anderiesen, dat waren namen waar ik wel van onder de indruk was.' In de wedstrijd liep het voor geen meter. Bartelsman: 'Die blaar lag helemaal open.

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 188