enige aandenken dat de landskampioenen kregen, al ontvingen ze doorgaans ook - en dan meestal wel direct op het veld of in de kleedkamer - een 'fraaien krans'. Zo'n krans verlepte echter al snel en kon de herinnering niet lang levend houden. Misschien dat daarom in 1925 naast de kampioensmedaille ook het Ardath-schild werd geïntroduceerd. Dit schild werd aangeboden door een Engelse sigarettenfabrikant, the Ardath Tobacco Company. Deze fabrikant bracht ook zogeheten sigarettenplaatjes op de markt, van honden, maar ook van beroemde filmsterren en sporters. Tegenwoordig zou het ondenkbaar zijn dat sigaretten geassocieerd worden met sport, maar toentertijd was dat heel normaal. Zo vulde de firma Turmac jarenlang bijna de hele voorpagina van het clubblad en een andere fabrikant stuurde in 1928 'proefdoosjes' naar Ajax, met daarin sigaretten van verschillende merken: 'Vrijdagavond hebben onze leden op den clubavond flink kunnen dampen'. Het Ardath-schild was een soort Foto: Louis van de Vuurst Foto: Louis van de Vuurst wisseltrofee, en kwam in 1937 definitief in Amsterdamse handen toen Ajax het voor de vijfde keer had gewonnen. Helaas is het schild later 'verdwenen'. De schaal Intussen werd ook nog altijd de gouden medaille uitgereikt, in elk geval tot de jaren zeventig. Want zoals in het museum te zien is, waren de medailles vanaf 1972 zilverkleurig geworden en hadden ze een Danny Blind heft de kampioensschaal van het seizoen 1997- 1998. In de jaren zeventig kregen bekerwinnaars en landskampioenen een blokje hout met een medaille en een poppetje erop. houten sokkel gekregen, waarop behalve de medaille ook nog een verzilverd voetballertje voorkwam. Dit aandoenlijk amateuristische zegeteken werd medio jaren tachtig vervangen door een trofee waarmee je beslist beter voor de dag kon komen: de kampioensschaal. Deze kampioensschaal wordt gemaakt van een legering van 94 procent zuiver tin, koper - ter verhoging van de taaiheid - en antimoon voor de hardheid. Het voordeel van tin is dat dit zeer zachte metaal zich gemakkelijk laat bewerken. De kampioensschaal Het Ajax Museum is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur, behalve op de dagen waarop Ajax een thuiswedstrijd speelt. De entree bedraagt f 12,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar, 65+-pashouders en groepen van minimaal 20 personen betalen f 10 p.p. Een bezoek aan het museum kan gecombineerd worden met een rondleiding door de ArenA. Voor inlichtingen en reserveringen: 020-3111333. MAGAZINE JANUARI 2000 wordt 'geforceerd'. Een plaat tin wordt uitgewalst, rondgeknipt en daarna op een mal gelegd en onder druk gebracht, zodat de plaat de gewenste vorm aanneemt. Vervolgens wordt de plaat gegraveerd, gepoetst en tot slot wordt de gravure ingezwart. In 1985 is zo de eerste kampioensschaal gemaakt, maar deze werd pas later uitgereikt, omdat zij niet op tijd was besteld. Tegenwoordig gebeurt dat wel zodat de kampioenen direct aan de haal kunnen met de schaal. En die mag dag niet van goud zijn, blinken doet ze wel! 185

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 185