De geschiedenis van een kampioenstrofee Een juffrouw in een nachthemd In de rubriek 'Museumstukken' worden voorwerpen belicht die er om een of andere reden uitspringen. Deze keer zijn dat de kampioenstrofeeën die Ajax in de loop der tijden verzamelde. Eerst waren dat gouden medailles, vanaf de jaren zeventig waren ze zilverkleurig en sinds medio jaren tachtig kennen we de tinnen schalen. De eerste keer dat Ajax landskampioen werd, in 1918, ontving de club ook haar eerste kampioensmedaille. Deze gouden medaille had een doorsnede van zo'n vijf centimeter en was aan beide kanten bedrukt. Op de ene zijde ziet men een vrouwenfiguur met een schild en in de linkerhand een soort palmtak. In 1951 beschreef Dolf Desmit, jarenlang redacteur van het Ajax-blad, deze afbeelding als 'een juffrouw in een nachthemd met wat veren in haar hand en in de wazige verte een paar De gouden kampioensmedaille van 1917-1918. MMSÊMMSfMKKEN door Carel Berenschot poppetjes die wat met voetbal te maken moesten hebben'. Misschien had de maker van de medaille 'Victoria' voor ogen gehad, de personificatie van de overwinning, die meestal wordt afgebeeld met een lauwerkrans op het hoofd en een palmtak in de hand. Onder het tafereeltje stond 'Nederlandse Voetbal Bond' - vanaf 1930 kwam daar het voorvoegsel 'Koninklijke' voor. Op de keerzijde stond in sierlijke letters 'Kampioenschap van Nederland', 'Ajax' en de seizoensaanduiding. De medaille werd destijds niet op het veld uitgereikt - of op de tribune of in de kleedkamer - maar zo'n drie weken later door de Nederlandsche Voetbal Bond per post nagezonden. Dat kunnen we opmaken uit een bericht in het Clubnieuws van zaterdag 1 juli 1918: 'Onze secretaris ontving een dezer dagen van den N.V.B. drie fraaie medailles. Ten eerste de gouden Kampioensmedaille voor het behalen van het Kampioenschap van Nederland. Verder de vergulde zilveren medaille voor het tweede elftal en de bronzen medaille voor het derde elftal als nummer twee in zijn afdeling.' Later werden de kampioensmedailles trouwens uitgereikt op de Algemene Jaarvergadering van de KNVB, die meestal in de zomer werd gehouden. De clubs moesten dus nog even wachten. Het langst heeft Ajax in 1947 gewacht. Volgens alweer Desmit werd toen de medaille 'door de na oorlogse omstandigheden' uitgereikt in juli 1949, twee jaar later dus. De gouden medaille was lange tijd het Foto: Jasper Wiedeman 184 AJAX MAGAZINE JANUARI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 184