Het komt allemaal wel goed met het Nederlands elftal. Iedereen loopt maar te mopperen. Ik vind het volkomen onterecht dat er zo schamper over Rijkaard wordt gedaan. Nog voordat hij was begonnen, kwam de kritiek al. Het zou belachelijk zijn dat hij bondscoach was geworden. Ik vond dat complete onzin.' Maar op zich is het toch ook logischer om meer aan het einde van een trainersloopbaan bondscoach te worden? In die zin is de kritiek toch niet zo onbegrijpelijk? Winter: 'Kijk, dat het mensen heeft verbaasd kan ik me voorstellen. Het is de Nederlandse mentaliteit om ertegen te zijn. Maar de mensen uit het vak die beweren dat je perse eerst heel veel ervaring moet hebben voordat je geschikt kan zijn als bondscoach, verdenk ik ervan dat ze dat alleen maar zeiden omdat ze liever zelf bondscoach hadden willen worden. Wij als spelers zijn heel tevreden over hem. We hebben heel veel respect voor hem, en dat is ook belangrijk. Maar ach, het voetbalwereldje is zo bekrompen. De ene keer ben je zo, de andere keer zus. Het is altijd zwart-wit. Let maar op, als wij Europees kampioen worden, heeft iedereen altijd al beweerd dat hij een perfecte bondscoach was. Het oordeel is vaak niet veel meer dan opportunisme.' Appels met peren Winter wil met het Nederlands elftal prijzen winnen. Maar ook met Ajax. De omschakeling van Italië naar Nederland is op weg voltooid te worden. Voetballen in Italië is bijna een volslagen ander beroep dan voetballen in Nederland. Winter houdt er niet van de omstandigheden en niveau's tegen elkaar af te zetten. Maar dat er tussen Rome/Milaan en Amsterdam een AJAX MAGAZINE JANUARI 2000 17

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 17