-mars KATERN Zo juist verschenen: door groot Ajax-koor en orkest o.l.v. Lex van Weeren De grammofoonplaat met óns clublied, dat elke Ajacied op zijn pick-up móet hebben Bel even op: 24.51.05 en wij bezorgen deze plaat bij U thuis I j Nü verkrijgbaar a f 3.95 bij n.v. The Electric Gramophone SPUI 6 musicus Emile Painparé, die vanwege de Eerste Wereldoorlog naar Nederland was uitgeweken. Painparé schreef muziek bij de tekst van clubbladredacteur Dirk Knegt. Het lied werd reeds op 31 maart 1918 ten doop gehouden, op de feestavond ter ere van het eerste landskampioenschap van Ajax. 'De nieuwe Ajax-zang is bereids door een vijftigtal Ajacieden met grooten bijval ontvangen,' schreef het clubblad verheugd. Anderhalve maand later kon de bladmuziek van de 'Ajax-Marsch' (ook bekend onder de titel 'Een juichtoon dav're langs de velden') voor veertig cent bij enkele muziekhandels worden aangeschaft. 78-toerenplaat Een jaar later werd besloten om de Ajax- Marsch op grammofoonplaat vast te leggen. In het clubblad van 15 juni 1919 verscheen van de hand van 'Flip' een opgewonden verslag van de opnames, die vijf weken eerder hadden plaatsgevonden: "n Juiste voorstelling hoe zoo'n muziekstuk nu wel op die gramophone- plaat gebracht zou worden had ik feitelijk niet Al de muzikanten dan zaten ruim gegroepeerd, tot achter in het zaaltje, vóór hen de opnamemachine (waarvan je echter door een daarvoor gehangen gordijn niets zag). Ze keken allen als gebiologeerd door een onbekende macht naar dat gordijn, waaruit een grote ruime trechter stak, die straks het geluid van al die muzikanten moest opvangen en overbrengen op de wasplaat die gereed lag op de opnamemachine achter het geheimzinnige doek. Stilte! werd gecommandeerd en daarna hoorde men een zacht gesis of geslij p en plots verscheen boven het gordijn een hand die het sein gaf tot beginnen Die wasplaat, waarop de opname gedaan was, werd op de meest zorgvuldige wijze in een doos gepakt en zou later met nog vele andere was- opnamen naar de fabriek gezonden worden om aldaar een proces te ondergaan.' Eén dag voor het nieuwe landskampioenschap was Ajax' eerste grammofooonplaat uit de historie klaar. 'Ik had niet gedacht dat de muziek zóó mooi en zoo zuiver zou klinken,' vond Flip. De 78-toerenplaat was gefinancierd door een aantal gefortuneerde Ajacieden; verkoopcijfers zijn niet bekend, maar waarschijnlijk is dit de minst verkochte Ajax-plaat uit de historie, want wie kon zich in die tijd een grammofoon veroorloven? Vanaf het eind van de jaren twintig deed secretaris Marius Koolhaas enkele vergeefse pogingen om het clublied opnieuw op te laten nemen. Hij had becijferd dat dit 250 gulden zou gaan kosten, maar hij vond dat een 'dergelijke uitgave niet uit de Ajax-kas mag geschieden'. Hij deed een oproep aan leden en donateurs. In mei 1931 had Koolhaas 100 gulden binnen. Verder kwam hij niet. Heil en hup Pas in 1950 werd de 'Ajax-Marsch' weer op plaat gezet. Aanleiding was het vijftigjarig bestaan van de club. Actief Ajax-lid Jaap van Praag had zijn broer Max zover gekregen het lied op te nemen. Op de andere kant stond een populair lied uit de Ajax-jubileumrevue: 'Ga je mee, ga je mee naar het Ajax-stadion', vertolkt door Johan Boskamp, vader van Ajax-speler Hans, en Truce Speijck. De plaat was voor ƒ4,50 te reserveren bij de zaak van Jaap van Praag, His Master's Voice op Spui 6. Twee jaar later kwamen Jack Presburg en zijn orkest met een nieuwe versie. In 1963 werd de voorlopig laatste versie Milan (zang: Letty de Jong) c/w Number 14,1973 (Philips 6012 Gerrie en Arnold Mühren: De hele wereld zal het weten c/w Het is oranje, het blijft oranje, 1974 (De zilvervloot 05 154674) Sjaak Swart en De Cascarvieten: Tap de kastelein e/w Cascarvieten 7et 'm Henk Ruwette: Ajax, geef ze van katoen c/w Henk Sussanne: Oma's Foxie, 1980 (eigen beheer VR 10553) Jan Rot De Mokum TV Band: Bij Ajax (b-kant van Jay Delmore de op, 1978 (Tricorp Music ZS - 7778) Mokum TV Band: Mokum de Simon Tahamata, We gaan naar Rome c/w Hallo mensen hier is Rome. 1979 (GIP4311) piraat), 1981 (Mokum Records 001) Caroline: Nummer tien (Willem Kieft) c/w En toen een zoen. 1982 (Energy NRG 1022) Lowland Trio met koor; Wie is de kampioen van nu en straks c/w Er gebeurt meer in De Meer, 1982 (Polydor 2050 762) Johnny Hoes met het Telstar koor en orkest o.l.v. Jean Kraft: Op 'n slof en 'n ouwe voetbalschoen c/w Nummer 14. 1982 (Telstar TS 3704 AJAX MAGAZINE JANUARI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 165