KATERN grootste Ajax-hit te hebben gescoord. Met zijn 'Ajax is kampioen' (op de melodie van Malle Babbe van Boudewijn de Groot en Lennart Nijgh) raakte hij in 1995 tot de vijfde plaats van de Top 40. En zover was zelfs Johan 'Oei, oei, oei' Cruijff niet gekomen. Johan zal daar ongetwijfeld tegenin brengen dat in de jaren zestig de verkoopcijfers van singles veel hoger lagen dan nu. En daar heeft hij gelijk in. De thema's van de Ajax-liederen zijn meestal hetzelfde. 'We worden kampioen' of zijn dat al. Toch ging het weieens mis bij al deze succesverhalen. 'Ajax wint de cup', meende ene Sjaak Wit in 1969, vlak voor de Europa- Cupfinale AC Milan - Ajax. Uitslag: 4-1. De Specials voorspelden in 1971 'Ajax wint de wereldcup'. De plaat werd uitgebracht kort nadat Ajax de Europa-Cup-1 had veroverd. Helaas voor de Specials weigerde Ajax dat jaar om de wereldbeker te spelen. Dat weerhield de plaat er niet van om in de hitlijsten terecht te komen (Ajax hoefde blijkbaar niet om de wereldcup te spelen om hem te winnen). Slechts een enkele keer is er aandacht voor één speler. Johan Cruijff kreeg uiteraard de meeste hymnen, maar ook mindere goden werden weieens apart genomen. Het beste voorbeeld daarvan was 'Nummer tien' van Caroline. Nummer tien stond in 1982 nog voor de plek van midvoor, en dat was toen bij Ajax Wim Kieft. Caroline gaat in het deuntje van hockey af, denkt niet meer aan de disco, vergeet haar kamer op te ruimen, verwaarloost de hond, laat haar vriendje staan, maar weet desondanks niet wat er aan schort. Totdat ze zich ineens realiseert: Ben ik verliefd misschien, op zo'n stuk als nummer tien? Om deze ongekend treurige (maar daardoor juist weer zeer aantrekkelijke) plaat te ontvluchten vertrok Kieft meteen bij Ajax en dook onder bij achtereenvolgens Pisa, Torino, PSV, Bordeaux, wéér PSV en tegenwoordig de televisiestudio's. Maar er is geen ontsnappen mogelijk: 'Nummer tien' nu weer in Ajax Magazine. Aparte thema's zijn er sporadisch. Supporters zwaaiden de vertrekkende Frank Rijkaard in 1995 uit ('Frankie een bedankie') en het vertrek uit de Meer bracht voorzitter Michael van Praag in 1996 in één studio met Willeke Alberti: 'De Meer (is niet meer)'. In 1959 verscheen Michael van Praag, tien jaar oud, overigens al op een single. Op de b-kant van Max van Praags 'Marina' vraagt hij zich samen met zijn oom af'Waarom, pappie, waarom'. Wat wij ons echter afvragen is: waarom zei Michael 'pappie' tegen zijn oom? Vorig seizoen coverden de Ajax-reserves Benni, Mario Melchiot en Dean Gorré als BMD het nummer 'The Midas Touch'. Benni had al ervaring met platen. In Zuid- Afrika had hij, samen met de rapper TKZee, een nummer-éénhit gehad met 'Shibobe' (Zuid-Afrikaans voor de bal door de benen spelen). Van de single werden meer dan 180.000 exemplaren verkocht, ineens naar de knoppen, 1969 (Artone DJ 25.948) (Polydor S 1311) (in 1973 in Spanje uitgebracht als Otro bien chut c/w Sjaak Wit: Ajax Wint De Cup c/w Todos los fusibles se rompieron a la 50 kilometer, 1969 (Elf Provinciën vez) 6506) Leo Bal en het Ajax-legioen c/w Johan Cruijff, Johan Cruijff, ga niet weg! c/w Ik, Cruijffie, 1970 (Elf Provinciën 65.77) De Monitors: Ajax, Ajax, Ajax c/w Angelica, 1970 (MCA MCS 2501) Frans Halsema: De training c/w Zeg Sjakie Schram met orkest o.l.v. Jules, 1969 (Philips JF 336 049) Rinus van Gaaien: Ajax of Feyenoord (b-kant van Wat een Sjakie Schram met orkest o.l.v. spreker is die man), 1970 (CBS Rinus van Gaaien: Ajax, geef 'm van 4766, hetzelfde jaar opnieuw katoen c/w Als ik jou zie, 1969 uitgebracht op 4913) Gerard Cox: Ajax is dood...! (b-kant van Feyenoord-Feyenoord- Feyenoord-Feyenoord-Feyenoord), 1970 (Philips 6012 056) Tante Leen en Johnny Jordaan: Ajax is niet dood! c/w Zo is Ajax, 1970 (Imperial 5C 006-24 252) AJAX MAGAZINE JANUARI 2000 161

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 161