KATERN hebben is elders op de elpee te horen: tijdens Ajax - Liverpool in het Olympisch stadion zingen Ajax-supporters overduidelijk 'Hand in hand, kameraden'. Blijkbaar is het lied pas later uitgegroeid tot een exclusiviteit voor Feyenoord. Met de uitschakeling van Liverpool kwam de eerste stroom Ajax-platen op gang. Binnen een paar maanden werden er maar liefst acht uitgebracht. Ze flopten allemaal, mede omdat Ajax ook flopte, in de kwartfinale tegen Dukla Praag. Het merendeel van de artiesten zat daar niet echt mee, want dat had alleen een 'zakelijke' band met Ajax (net als in de tweede Ajax-liedjes succesperiode 1993- 1996, toen schnabbelaars als Danny Lukassen, Ronald en Peter Beense en Hans Versnel zich op Ajax stortten). Maar er waren ook weieens artiesten met én een Ajax-hart én fraaie plaatjes. De 'Italiaanse' tenor Willy Alberti nam een aantal prachtige Ajax-liedjes op, waarvan het in 1972 uitgebrachte 'Ode aan Ajax' het mooiste is (laat het Bobby Haarms horen en hij krijgt tranen in zijn ogen): Jouw spel is het schoonst en het mooist dat ik ken Jouw spelers die tovenaars waren. Hun benen die waren van goud Jij brengt sinds mijn jeugd zoveel blijdschap en vreugd. Bedankt Ajax: jofele club! Spiegelschrift Samen met Tante Leen zong Alberti in 1973 'Dat was Sjakie', een lied voor de afscheid nemende Sjaak Swart. Ook was Alberti verantwoordelijk voor een nieuwe versie van 'Ga je mee, ga je mee naar het Ajax- stadion', een eerbetoon aan stadion de Meer daar zitje zo gezellig bij elkaar). Het lied was afkomstig uit de Ajax- jubileumrevue 'Ajax in 't goud' uit 1950. Vanaf de jaren tachtig lijken Ajax-liedjes louter een commerciële aangelegenheid, al moeten we voor 'Bij Ajax' van Jan Rot en 'Wat een klasse' van Ton Lebbink een uitzondering maken. De dichter Lebbink eerde het prachtige elftal van 1983 (Cruijff, Olsen, Vanenburg, Rijkaard): Een lobje, een tikje, een hakje, een stapje, een één-tweetje. Lebbink kwam waarschijnlijk ook als een van de eerste artiesten met de verzakelijking van Ajax in aanraking. Het logo op het hoesje van 'Wat een klasse' is namelijk getekend en het woord 'Ajax' in spiegelschrift afgedrukt; een poging om een claim op het gebruik van het Ajax- logo te omzeilen? Tegenwoordig zou Lebbink daar ook al niet meer mee weg komen. Ajax is een merknaam en de merchandising- afdeling van Ajax heeft een overeenkomst met één platenmaatschappij, Bunny Music, die als enige Ajax-compact discs mag uitbrengen. Liedjes over Ajax zijn alleen nog maar een product. In 1997 werd een lied over de vertrekkende Louis van Gaal, gemaakt door supporters, niet uitgebracht omdat Ajax Merchandising Jack Presburg en orkest: Ajax- Marsch deel 1 c/w Ajax-Marsch deel 2,1952 (Telefunken A 1952) Fred Wiegman City Theaterorkest o.l.v. Lex van Weren: Ajax-Mars c/w N.T.S. Sportjournaalmars, 1963 (Artone DR 25190) slof en 'n ouwe voetbalschoen c/w Ajax, 1966 (Telstar TS 1221) Tony Bass: Piet Hein (De Zilvervloot) c/w Geen woorden, maar daden (Leve Ajax 1), 1967 (Philips J F 333 655) 45-toerensingles Willy Alberti met het koor van Ajax- supporters o.l.v. Jack Buiterman: Ga je mee, ga je mee naar het Ajax- stadion c/w Hoi, hoi, hoi, jij bent mijn glorie, 1966 (Philips 327 982) Tante Leen: Ajax hup hup hup c/w Mijn man is Ajaxied, 1967 (His Master's Voice QH 5090) Johnny Hoes en de Ajaxieden: Op 'n Tante Leen met mannenkoor Getea o.l.v. W. Rietveld: Ajax c/w Ik krijg de kriebels, 1967 (Imperial IH 856) Ajax, Ajax, beste club van Nederland (flexi-single op briefkaartformaat, uitgegeven ter gelegenheid van landkampioenschap van 1960) AJAX MAGAZINE JANUARI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 159