Discografie AJAX WINT DE WERELDCUP KATERN Hup Ajax! Het vertrek uit de Meer, een training van Rinus Michels, het afscheid van Sjaak Swart, ja zelfs het gras van de ArenA, het gehele wel en wee van Ajax wordt sinds jaar en dag op plaat gezet. Kampioenschappen en bekers zijn uiteraard de grootste inspiratiebron, maar de concurrentie of individuele spelers zetten óók aan tot liederen. Speciaal voor Ajax Magazine zette Marcelle van Hoof al haar Ajax-platen nog eens op (en dat viel niet altijd mee). Platen over Ajax zijn eigenlijk alleen leuk in goede tijden. Met 'leuk' bedoelen we overigens 'toepasselijk'; niet dat de liedjes op zichzelf leuk, of goed, zijn. Voetballiederen zijn over het algemeen niet oiii aan te horen, maar dat maakt ze juist wk weer aantrekkelijk. En de Ajacieden kunnen zich nog altijd troosten met de gedachte dat clubliederen wel vaak beter te pruimen zijn dan liederen over Oranje. Schnabbelend Nederland lijkt de allergrootste - en ieder geval de allermeeste - bagger te bewaren voor het landsbelang. Ajax is met Feyenoord de meest bezongen club van Nederland. Deze vaststelling is geen verrassing. Misschien wel opvallend is dat de meeste voetballiederen, en dus ook die van Ajax en Feyenoord, getuigen van het betere jatwerk. Slechts zelden is een voetballied een originele compositie. Er zijn twee genres waarbij het voetballied graag leentjebuur speelt: de gospel en het volkswijsje. Dat het 'goddeloze' voetbal zo graag teruggrijpt op het religieuze lied is in veel composities te horen. Een voorbeeld ervan is het bekende 'Ajax wint de wereldcup' van de Specials. Reeds in 1028 nam Mississippi John Hurt het lied als 'Blessed Be The Name' op. Een van de bekendste Ajax-liederen, 'Op 'n slof en 'n ouwe voetbalschoen' is wel een origineel werkje. Maar dan doemt er weer een ander probleem op: in hoeverre meent de zanger/componist wat hij zegt? Is het wel een echte Ajacied? Vaak luidt het antwoord ontkennend. Johnny Hoes, zanger en componist van 'Op 'n slof en 'n ouwe voetbalschoen', is een geboren Rotterdammer, die ook liedjes over onder andere DWS en Feyenoord ('Hand in DE SPECIALS Het samenstellen van een Ajax-discografie is een even hachelijke als dappere onderneming. Toch denken wij een redelijk complete lijst te hebben samengesteld. De selectie was hard maar rechtvaardig: slechts liederen of verslagen over Ajax of liedjes van Ajacieden staan in de discografie. Dat klinkt logisch, maar wat te denken van singles over Barcelona- speler Johan Cruijff, platen van Johnny Rep na zijn Ajax- periode, het duet van het jongetje Michael van Praag met zijn oom Max uit 1959 of de Ronald en Frank de Bóer- persiflage 'Olé Barcelona'? Zij allen vallen buiten de lijst, want het zijn geen strikte 'Ajax'-platen. Gerrie en Arnold Mührens lied over het Nederlands elftal ('De hele wereld zal het weten') staat weer wel in de lijst, want de gebroeders Mühren waren op het moment van opname Ajacied. Simon Tahamata had geluk en pech: zijn Oranje single 'We gaan naar München' staat er wél in, omdat Tahamata toen bij Ajax speelde. De twee gedichten over Tahamata van Henk Spaan en Harry Vermeegen (op de elpee 'Tussen start en finish') weer niet, omdat Simon toen - jammer genoeg - onder contract stond bij Standard Luik. De interview- cd's die voor het WK 1998 verschenen met onder anderen AJAX MAGAZINE JANUARI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 156