Het jubileumboek 'Ajax 1900-2000kost 125,00. Snelle beslissers kunnen een korting van f25,00 krijgen, wanneer zij voor 31 december 1999 reserveren bij Ajax Direct, telefoon: 0900-200200. Het jubileumboek wordt u dan na 18 maart 2000 kosteloos toegezonden. geregistreerd. Ook spelers die in hun jeugd maar één of twee jaar lid van Ajax zijn geweest, komen voor op deze lijst. Het boek wordt gecompleteerd met illustraties, waarbij foto's zijn opgenomen van heel vroeger tot foto's van enkele maanden geleden. Van Zoest geeft de volgende toelichting bij de vijfdeling in het boek: 'Voor de portretten van de twintig ras-Ajacieden is Sytze van der Zee, onder meer oud hoofdredacteur van Het Parool, verantwoordelijk. Hij kent die mensen niet en komt uit een andere wereld. Ik wilde koste wat het kost vermijden dat die portretten te veel ons-kent-ons verhalen zouden worden. Door Sytze dat gedeelte te laten schrijven, vermijd ik dat probleem.' Om tot een juiste selectie van twintig namen te komen, werd een commissie gevormd. Het verleden is hierin vertegenwoordigd door Wim Schoevaart, André Kraan en Jan Neefjes, terwijl het heden is ingevuld door Van Zoest zelf, zijn medewerkster Esther Scholten en de mediamensen Erol Erdogan en David Endt. Van Zoest: 'De inbreng van Wim Schoevaart is enorm geweest. Geef hem een foto, maakt niet uit van wanneer, en hij vertelt je precies wie wie is. En dan weet hij er vaak ook nog een leuke anekdote bij.' Een adspirantenelftal uit 1943. altijd aanwezig gevoel te moeten winnen. Dat is Ajax volgens Van Zoest. 'Die combinatie van gezelligheid en winnen, waarbij het laatste het belangrijkste is, is kenmerkend voor de geschiedenis van Ajax. Er waren vroeger bijvoorbeeld vaste clubavonden, waarop alle spelers aanwezig waren. Op die avonden werd er gekiend en gebiljart.' Wie de door D'ARTS uitgegeven boeken eens heeft ingezien, weet dat er qua vormgeving en presentatie een fraai document verwacht mag worden. Toch lijkt het in de tijd van video's, cd-roms en Internet wat minder alledaags om veel geld te investeren in een boek. Waarom juist een boek? Van Zoest: 'Er wordt al veel gedaan voor het naderende jubileum. IDtv is bezig met het maken van een film over Ajax en er komen ook een video en een cd- rom. Video's zijn leuk om te bewaren, op die manier kun je af en toe een hoogtepunten terugzien. Maar volgens mij gaat er niets boven een boek. Er is niets mooiers dan in een lekkere stoel te zitten en af en toe te lezen. Met dit boek heb je Ajax als het ware in je handen. Het moet oral history worden. Ik houd nu eenmaal van boeken.' Telgen uit beroemde Ajax-families. Vanaf links: Piet Roodenburgh, Bob en Wim Schoevaart, Jan en Harry Pelser en op de voorgrond Frans Couton junior. Het gedeelte over de Ajax-successen, dat David Endt voor zijn rekening heeft genomen, bevat vooral veel interviews. Namen mogen nog niet worden genoemd, maar de belangrijkste succesdragers zullen aan het woord komen. Van Zoest: 'Ik mag het zelf waarschijnlijk niet zeggen, maar bij het lezen van alle binnengekomen stukken heb ik al enkele malen een brok in m'n keel gekregen. Dan denk ik maar bij mezelf: we zijn op de goede weg.' Over de illustraties is Van Zoest duidelijk: 'We hebben mooi historisch materiaal verzameld en zullen dat op een riante manier weergeven.' Kienen en biljarten Een opvallend verenigingsleven, gezelligheid, bij sommigen een welhaast krankzinnige vorm van clubliefde en een 150 AJAX MAGAZINE JANUARI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 150