geëscaleerd. Niet alleen daardoor, maar uiteindelijk werd de trainer ontslagen. Ik had het voordeel dat de president en het bestuur achter mij stonden. Ik was heel bewust aangetrokken omdat ik in het toekomstplaatje van de club paste. Op aanraden van de president ben ik gebleven. Ik wilde laten zien aan die mensen dat ze me terecht hadden gesteund. Er waren genoeg aanbiedingen van topclubs. Ik had zo weg gekund. Maar ik wilde niet. Ik moest eerst nog bij Inter slagen. Dat lukte. Nu was de situatie anders. Ik had nog een contract van twee jaar. Lippi, de coach, wilde me niet kwijt, de president ook niet. Maar ze hadden er begrip voor dat ik nu terug naar Nederland wilde. Inter is echt fantastisch geweest. Ook bij de transfer hebben ze niet moeilijk gedaan. President Moratti zei dat hij hetzelfde zou hebben gedaan in mijn situatie. Hij gaf me een hand en zei dat ik altijd welkom was als ik terug wilde komen. Misschien is hun houding voor een deel ook te verklaren uit mijn eigen opstelling. Ik ben heel sociaal. Eigenlijk kan ik altijd met iedereen goed opschieten. In mijn hele loopbaan is het maar twee keer voorgekomen dat ik de j confrontatie heb gezocht. Die ene keer met Hodgson, en bij Lazio in een vergelijkbaar geval met Dino Zoff.' Oranje Als er niets raars gebeurt gaat Winter Krol inhalen als recordinternational. Desondanks is zijn interlandloopbaan niet louter een aaneenschakeling van hoogtepunten. Winter werd als voetballer en als persoon ideaal geacht voor een plaats juist achter de eerste elf. Te vaak nam Winter genoegen met de bank. Of het nou naast Libregts, Michels, Beenhakker of Hiddink was. Pas onder Rijkaard lijkt hij doorgedrongen tot de basis. Maar nooit sloeg hij met de vuist op tafel; nooit enig spoor van een diepgewortelde frustratie. Winter: 'Ik wilde natuurlijk altijd spelen, dat voorop gesteld. Maar voor mij was het vele malen belangrijker hoe men bij de club met mij omging. Daar breng je het grootste deel van je tijd door. Daar verdien je je geld. Ik beschouwde het lang als een eer dat ik voor het Nederlands elftal werd gevraagd. Kijk, nu is dat anders. Een eer zal het altijd blijven, maar mijn positie is nu anders. Ik behoor nu tot de beste voetballers van Nederland. Ik heb lang een generatie voor me gehad die er niet om loog. Had ik moeten zeggen dat ik perse moest spelen als ik Rijkaard voor me had of Wouters? Ik kon er wel mee leven. De aanvechting om er geen genoegen mee te nemen, heb ik nooit gehad.' Viel er iets af te dwingen? Zou het hebben gescheeld als je er geen genoegen mee had genomen? Winter: 'Misschien wel. Dat zou kunnen. Ik heb in de loop der jaren veel spelers gezien die zich door ruzie te maken en wel de confrontatie te zoeken toch een betere plek bevochten. Als ik mondiger was geweest, was mijn interlandcarrière misschien anders verlopen. Maar het zit nu eenmaal niet in me. Daarvoor mis ik bepaalde karaktereigenschappen. Ik probeer toch vaak te begrijpen waarom keuzes worden gemaakt zoals ze worden gemaakt. Anderen doen dat soms minder. Die gaan alleen maar van zichzelf uit. Ik heb er geen oordeel over. Ik vind in eerste instantie dat iedereen zoveel mogelijk moet proberen zichzelf te zijn. En de een is nu eenmaal gehaaider dan de ander. Maar op mijn eigen manier heb ik tot nu toe toch een fantastische carrière doorlopen. Ik heb me nooit anders voor hoeven doen dan ik ben. Dat vind ik zelf minstens zo belangrijk.' Sinds Rijkaard bondscoach is mag Winter hopen op een basisplaats. In de prestaties tijdens de langgerekte oefencampagne op weg naar Euro 2000 is nog weinig te ontdekken geweest waar een superioriteitsgevoel door zou worden gerechtvaardigd. Zo vaak speelde Oranje remise dat de uitslagenreeks angstig veel op een WK dammen is gaan lijken. En dus ligt Rijkaard onder vuur. En zijn spelers niet minder. Bij de wedstrijd tegen Tsjechië vloog analyticus Cruijff voortvarend uit de bocht. De spelers beheersten de meest elementaire aspecten van het voetbal niet. Er deugde werkelijk niets van in de ogen van de man die het meest in de vaderlandse voetbalgeschiedenis geen bondscoach werd. Eén man voldeed slechts: Aron Winter. Winter: 'Leuk als iemand als Cruijff zo lovend over je is. Hij is een van de weinigen - met Van Hanegem en Jansma - aan wier oordeel ik waarde hecht. Of hij met die andere dingen ook gelijk had, kan ik moeilijk beoordelen. Ik denk het niet. AJAX MAGAZINE JANUARI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 15