Op 28 november 1954 ging in Nederland de betaalde voetbalcompetitie van start. Twee jaar later werd de eredivisie ingesteld, waarvan Ajax de eerste kampioen werd. Naar die titel snakte men bij Ajax, want het was het eerste landskampioenschap in tien jaar. Dat leverde meteen ook een aardige bonus op in de vorm van Europa-Cupvoetbal. Ajax overleefde de eerste ronde tegen het Oost-Duitse Wismut, maar werd na een knap 2-2 gelijkspel tegen Vasas Budapest in Amsterdam in de uitwedstrijd uitgeschakeld door de Hongaarse voetbalgrootmacht. Wat gebeurde er verder in de wereld in het zesde decennium van Ajax' bestaan? In de jaren vijftig zette de na de Tweede Wereldoorlog op gang gekomen emigratie van Nederlanders en andere West-Europeanen naar landen als Australië, Nieuw-Zeeland, Canada en Amerika zich voort. Het kampioenselftal van 1957. Staand vanaf links: Eddy Pieters Graafland, Ger van Mourik, Ad Visser, Wim Anderiesen jr, Cor Geelhuizen, Klaas Bakker en trainer Karl Humenberger; gehurkt: Piet Ouderland, Piet van der Kuil, Loek den Edel, Gerard van Dijk en Willy Schmidt. Dr. Willem Drees was van 1948 tot 1958 leider van vier achtereenvolgende kabinetten. Het laatste kabinet-Drees (met Marga Klompé als eerste vrouwelijke minister) voerde de AOW in. Op 11 december 1958 kwam een einde aan de dertien jaar bestaande rooms-rode coalitie na een conflict over het fiscale beleid van minister van Financiën Hofstra en toen op 19 mei 1959 het kabinet-De Quay aantrad maakten voor het eerst sinds 1939 de sociaal-democraten geen deel meer uit van de Nederlandse regering. Op 25 juni 1950 werden de grensposten langs de 38ste breedtegraad in Korea overrompeld door zwaarbewapende Noord-Koreanen. De Zuid- Koreaanse president Rhee vroeg het Westen om hulp, waarop de Amerikaanse president Truman, gesteund door de Verenigde Naties, generaal MacArthur bevel gaf Zuid-Korea te hulp te snellen. Aan de strijd namen onder de vlag van de VN ook Nederlandse vrijwilligers deel. Pas drie jaar later werd na eindeloze onderhandelingen een vredesverdrag gesloten. Op 5 maart 1953 stierf Jozef Stalin, de dictatoriale leider van de Sovjet-Unie. Onder Stalin werden de vele volken van de Sovjet-Unie met dwang en geweld tot een eenheid gesmeed. Sociaal- realistische kunstwerken gaven een beeld van die afgedwongen eenhpiH Foto: Spaarnestad Fotoarchief Vanuit de studio van de Nederlandse Televisie Stichting in Bussum werd op 2 oktober 1951 de eerste officiële Nederlandse televisieuitzending gebracht. Nederland telde op dat moment vijfhonderd televisietoestellen. De grote doorbraak kwam pas na 1956. Van 1956 tot 1960 groeide het aantal tv-toestellen van 50.000 tot bijna 600.000. AJAX MAGAZINE JANUARI 2000 147

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 147