Ben de Graaf je in de problemen.' De spelers waren duidelijk. 'Dit was heel erg,' zei Richard Witschge. 'Gewoon een blamage.' En aanvoerder Winter oordeelde niet veel beter: 'Dit heb ik nog nooit meegemaakt. En ik hoop dat dit ook de laatste keer is. Je mag dit het publiek niet aandoen.' Het was een wedstrijd om heel snel te vergeten en we moeten ons maar koesteren aan het feit dat Ajax de derde rond heeft bereikt. De loting hiervoor, een dag later, koppelde Ajax aan het Spaanse Real Mallorca met spelers als Nadal, Stankovic en Soler. Vorig seizoen waren de Spanjaarden nog finalist in het laatste Europa-Cup-2-toernooi. Ze verloren toen met 2-1 van Lazio Roma. Op 25 november komt Mallorca eerst naar Amsterdam waarna Ajax op 9 december op bezoek gaat op het Spaanse eiland. Ajax weet in ieder geval waar het aan toe is, Real Mallorca is niet te onderschatten en als tegen die tijd de ziekenboeg wat minder vol is dan nu, zal het waarachtig wel lukken om met Europees voetbal te overwinteren naar 2000. Foto: Louis van de Vuurst veelheid aan blessures? Jan Wouters had een ziekenboeg van elf spelers en had vanuit het tweede elftal Cedric van der Gun, Chris Kanu, Quido Lanzaat, Mitchell Christian Chivu verlaat het veld na zijn tweede rode kaart binnen 25 speelminuten. Piqué, Aron Mokoena en Brutil Hosé aan de selectie toegevoegd. Van hen startten Lanzaat en Kanu in de basis en viel Piqué in de tweede helft in. Of lag het aan de rode kaart voor wederom Chivu waardoor de ploeg bijna een uur met tien man moest spelen? Het is niet voor te stellen hoe het mogelijk is dat de ploeg die in Tel Aviv op eigen veld geen vuist kon maken nu, in een goed bezette ArenA, plotseling liet zien best wel aardig te kunnen voetballen. Ajax had daar in ieder geval de grootste moeite mee, overleefde de eerste penalty doch moest het verlies incasseren bij de tweede strafschop en droop met de staart tussen de benen en rode konen van schaamte het veld af. Jan Wouters kon nog wel iets verklaren: 'Je moet realistisch blijven. We hebben elf geblesseerden en er staan vier jongens van 19 jaar in het veld. Als je dan ook nog met tien man komt te staan, kom Stilstaan bij een eeuw Ajax Hij staat als zuur bekend, maar ziet zichzelf liever als een kritisch mens. Schrijven over sport doet Ben de Graaf sinds zijn pensionering niet meer, maar tijdens zijn actieve carrière - in dienst van de Volkskrant - zagen ze de Haarlemmer in de Meer meestal liever gaan dan komen. 'Als ik aan Ajax denk, dan denk ik aan bluffers. De enige die mij echt aansprak, met wie ik het goed kon vinden, was Leo Horn. Maar die is dood. Vroeger, dan heb ik het over de jaren zeventig, Keizer en Swart, die tijd, was ik kritisch, ja. Ik heb ze nogal eens geprikkeld, waarna ze op het veld genadeloos uithaalden. Onbewust en onbedoeld heb ik op die manier bijgedragen aan de successen. Ik had wel sympathie voor ze, maar ik vind dat je beter een grote club of een grote meneer als Cruijff aan kan pakken dan een kleine club. Daar heb je wat meer clementie mee. Tegenwoordig heb ik medelijden met Ajax, ik vind ze een beetje zielig. Zo'n grote club, zoveel geld en toch niet presteren. Ik kijk nog wel eens naar ze. Op tv. Als ik niet hoef te biljarten. Honderd jaar is een mijlpaal. Maar het doet mij verder niets. Als je maar lang genoeg leeft, word je ook honderd jaar. En oud worden öp zich is geen verdienste. Ik vind wel dat Jan Wouters op moet passen. Correct voetbal, dat is belangrijk, daar heeft Van Gaal veel voor gedaan. En nu haalt Wouters jongens als Van Halst en Vierklau binnen. Zorg eerst dat je netjes speelt, dan kan Ajax zichzelf volgend jaar als honderdjarige echt feliciteren.' Tekst: Pauline Blom AJAX MAGAZINE DECEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 62