tijdens een boottochtje door de Amsterdamse grachten. 'En ik weet zeker dat ik hier nog eens terugkom,' besloot Edwin zijn toespraak om vervolgens aan zijn ereronde te beginnen, omringd door een gigantisch vuurwerk en vele brandende fakkels. Een prachtig gezicht en een welverdiend afscheid van deze geweldige doelman. NEC uit altijd lastig Minder in stijl maar meer met fortuin werden tegen NEC in Nijmegen de kostbare punten veroverd. Gek genoeg is het in Nijmegen voor Ajax meestal slecht toeven. De punten moesten er weieens worden achtergelaten. Nu was daar feitelijk geen moment sprake van, alhoewel het spelbeeld deed geloven dat er voor de Nijmegenaren nog wel een puntje zou hebben ingezeten. De kopbal van Machlas op de paal was net zo onfortuinlijk als het geluk dat onze doelman Grim had bij een inzet van NEC waarbij de bal een carambole maakte met paal en lat en uit het doel bleef. John O'Brien schoot na een half uur Ajax keurig naar 1-0. Het was de eerste keer dat door een Amerikaan voor Ajax werd gescoord. Dat Ajax af en toe defensief wat in de problemen kwam was niet zo verwonderlijk daar in feite maar één verdediger (De Cler) beschikbaar was. Blessures van Tobiasen, Van Halst, Vierklau en Verlaat noopten Jan Wouters een wat alternatieve defensie in het veld te brengen met Witschge en Winter in het centrum en Nieuwenburg op de rechtsbackpositie. Nadat NEC door een foutieve bal van De Cler op 1-1 was gekomen, kreeg Ajax via een strafschop binnen twee minuten de gelegenheid weer op voorsprong te komen. Dat NEC zich nogal opwond over de toekenning van deze strafschop was opmerkelijk gezien de overtreding die gemaakt werd. Machlas maakte 2-1 waarna Knopper op z'n eigen wijze de overwinning veilig stelde en de Ajacieden met een 3-1 winst weer huiswaarts konden keren, alle commotie van NEC-zijde ten spijt. Natuurlijk mocht Jan Wouters niet klagen over het verloop van de wedstrijd maar om het succes nu helemaal op de factor geluk te gooien was wat overdreven. 'Aan de bal speelden we een vrij zwakke wedstrijd,' analyseerde de Richard Witschge op de hielen gezeten door twee Nijmegenaren. Met zijn doelpunt tegen NEC is John O'Brien de eerste Amerikaan die voor Ajax scoort. naar een 2-1 voorsprong schoot. Vervolgens kwam Michael Laudrup weer schitterend in beeld met onnavolgbare acties en twee prachtige doelpunten zodat onze ploeg met een 4-1 overwinning zich geheel kon storten op het afscheid van nog een keer keeper en niet de minste ook: Edwin van der Sar. Keeper van de eeuw Onze voormalige doelman, thans bij Juventus onder de lat, kon helaas niet tegelijk met Danny Blind en Jari Litmanen van het publiek afscheid nemen. Hij wist op dat moment, aan het eind van het vorige seizoen, nog niet of hij Ajax wel definitief zou gaan verlaten. Vandaar het wat verlate afscheid van de vele aanhangers, die hij jarenlang trakteerde op de meest fantastische reddingen en prachtige wedstrijden. De vele successen vormen een erelijst om van te smullen. In 301 wedstrijden voor Ajax behaalde Edwin van der Sar de volgende successen: 4x landskampioen, 4x KNVB-beker, lx UEFA Cup, lx Champions League, lx Supercup, lx Wereldbeker. Dus is een afscheid in de stijl zoals Danny en Jari hebben meegemaakt voor Edwin van der Sar zeker op z'n plaats. In zijn woorden aan het publiek bedankte hij de supporters voor z'n afscheid in kleine kring Foto: Louis van de Vuurst MAGAZINE DECEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 55