De trambestuurder van lijn 9 kUSl je één keer in je leven. Het is een van de doelen die je je voor het begin van een seizoen stelt. Het sportieve doel staat altijd voorop, maar het is ook altijd leuk om je leeftijdsgenoten, die bij allemaal andere clubs spelen, weer terug te zien en te horen hoe het ze vergaat.' Collega's Van Kew Jaliens, een voormalig ploeggenoot bij Sparta, hoort Nieuwenburg hoe het is om Champions League te spelen. Ook de verdediger van Jong Oranje werd namelijk bij Sparta weggekocht. Willem H'er Jaliens zal Nieuwenburg in een trainingskamp van bondscoach Han Berger nog weieens pesten met foute grappen over het hoogst denkbare clubniveau. Maar als het goed is, schieten de Nederlandse voetbalverhoudingen eerdaags weer terug in de parkeerstand en maakt Ajax zijn rentree in het 'commerciële gedrocht'. In de ontwikkeling van Nieuwenburg jr wordt dan weer een nieuwe sprong voorwaarts gemaakt. Nieuwenburg sr - incidenteel meespelend in het eerste bij de oude club van John jr, Oranjeplein - zal bij de line-up vol trots glimmen. Zijn zoon zal het tegen die tijd niet meer dan normaal vinden. Volgens zijn vader is hij te nuchter om zich blind te staren op zijn eigen vooruitgang. Alleen na de elftalpresentatie aan het begin van het seizoen was er even een kortstondig moment van zelfgenoegzaamheid. Nieuwenburg jr stond thuis voor de spiegel en trok nogmaals het Ajax-shirt aan, zag dat het goed was en wist dat het serieuze werk ging beginnen. Nieuwenburg: 'Ik ben wel tevreden met mezelf. Trots ook wel ja. Maar aan de andere kant sta je er niet zo vaak bij stil wat je hebt bereikt. Je bent erg bezig met de wedstrijd die eraan komt. Op het moment dat je de tijd neemt om jezelf op de borst te kloppen, word je door iedereen voorbijgelopen. Heel af en toe besef ik dat het toch wel erg mooi is dat ik profvoetballer ben en nu bij Ajax speel. Voor hetzelfde geld was het me vergaan als mijn vader. Maar het mooiste is eigenlijk dat alles zo normaal lijkt. Het gaat allemaal zo snel. Zo voetbal je degradatievoetbal met Sparta; zo richt je je een paar maanden later met Ajax op het kampioenschap. Het gebeurt gewoon, en je gaat erin mee. Waarschijnlijk kan je pas afstand nemen na je carrière. Nu kijkje alleen maar vooruit. Dan moet je moeite doen om ervan te genieten als je op tv ziet dat je Brian Laudrup om zijn nek vliegt nadat hij prachtig voor Ajax gescoord heeft. Ik heb heel veel respect voor zo'n speler. Toen ik net bij Ajax was dacht ik wel even: mooi dat ik met hem mag samenspelen. Ik zit ook nog eens naast hem in de kleedkamer. Dat is wel apart. Maar na verloop van tijd wordt hij toch gewoon een collega. Als je erover nadenkt is juist dat een belevenis.' In de toekomst zegt Laudrup: 'Nieuwenburg, daar heb ik nog mee gespeeld. Nieuwenburg: 'Het zou mooi zijn, maar dat is een jongensdroom waar ik nog niet aan toe ben.' Stilstaan bij een eeuw Ajax Hij mist de ritjes, de gezelligheid. En de rotzooi die een zondagmiddag op lijn 9 (Centraal Station naar de Meer) altijd met zich meebracht. Jan de Koning (47) heeft tegenwoordig 'heel ander volk' in zijn tram: de zondagse winkelaars. En die komen niet voor Ajax, maar voor De Bijenkorf naar Amsterdam. 'Ik weet nog, het afscheid van de Meer. Met een stel bestuurders zijn we toen in een praalwagen naar de Amsterdam ArenA gereden. Als afscheid. Ach ja, die zondagen, dat waren bijzondere dagen. Het begon al om negen uur, dan kwamen die jongens met sjaaltjes en andere handel de tram in. En later op de dag de supporters. Als Ajax thuis speelde, hadden we tien wagens extra lopen. En het maakte niet uit of ze gewonnen of verloren hadden, er was altijd stront aan de knikker. Vanaf de hoofdingang van de Meer, aan de Middenweg, tot aan de Kruisstraat - waar het gros uitstapte - lag het bezaaid met glas en rubber. De ramen, hé, die tikten ze eruit. Pas toen de politie met ME-busjes achter ons aan ging rijden, werd het minder. Ik ben een fan van Ajax. Honderd jaar, dat doet je wel wat. Maar sinds ze in de Bijlmer spelen, kom ik er weinig meer. Wij kregen als trambestuurders destijds voor iedere thuiswedstrijd altijd twintig kaarten. En als je een extra Ajax-dienst draaide, mocht je gewoon het stadion in. Dat is nu allemaal voorbij. Wat mij betreft mogen ze nog vóór het eeuwfeest lijn 9 doortrekken tot aan de Bijlmerdreef. Krijgen wij weer een stukkie sfeer terug.' Foto: Louis van de Vuurst, tekst: Pauline Blom 'Nog vóór het eeuwfeest lijn 9 doortrekken tot aan de Bijlmerdreef' 42 AJAX MAGAZINE DECEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 42