draait. Ik was een van de dragende spelers. Maar ook ik had af en toe de neiging om mijn hoofd te laten hangen. Om dat tegen te gaan zorgde ik ervoor dat ik in ieder geval met plezier naar de training ging. Dat lukte altijd. En bij wedstrijden probeer je dan in eerste instantie zelf goed te spelen en daarna ook anderen beter te laten functioneren. Dat valt niet mee. Je hebt het gevoel dat je er alleen voor staat. En dan moet je ook nog jongens helpen die het moeilijk hebben. Dat betekent dat je een stapje harder moet lopen.' Maar had en heb jij niet meer de leeftijd om zelf ondersteund en gestuurd te worden? Nieuwenburg: 'Als je het reëel bekijkt wel. Maar je groeit vanzelf in zo'n rol. Ik moet wel toegeven dat het heel zwaar is geweest. Tijdens de nacompetitie hadden we ook wedstrijden met Jong Oranje. In vijf dagen drie wedstrijden spelen is pittig. Toen kwamen ook nog de perikelen erbij van de transfer naar Ajax en dan kost het je wel moeite om je hoofd erbij te houden, 't Is gelukkig goed afgelopen. Sparta degradeerde niet. Dat was mijn doel. Ik wilde het zo goed mogelijk afsluiten. Je wilt niet achter je naam hebben dat de club voor het eerst in een lange geschiedenis uit de hoogste afdeling is weggevallen. Hoe goed het misschien verder ook gaat in je loopbaan, dat zou een vervelende smet zijn. Nu kon ik met een schone lei bij Ajax beginnen en kon ik Sparta echt achter me laten. Absoluut niet omdat ik me er te groot voor voel, maar meer omdat ik me volledig concentreer op mijn nieuwe doel: slagen bij Ajax. Over mijn start ben ik best wel tevreden. Ik paste me goed aan. En je voelt je per week naar een hoger niveau groeien. Maar dan kom je rechtsback te spelen en dat is wel even wennen. Op het hoogste niveau had ik daar nog nooit gespeeld. Het groeide zo in de voorbereiding. Op zich had ik er niet zo veel problemen mee, maar ik moest er wel aan wennen. Je moet je intomen in wat je wilt en wat je kunt. Het is heel simpel spelen daar. Ik was gehaald voor het m middenveld. De 4- en de 6-positie, .^llf 3 eventueel of als lWr" het echt niet i 'We hebben een jonge groep, met een aantal ervaren spelers. We kunnen nog heel erg veel progressie maken' belangrijk dat je in je omgeving spelers hebt tegen wie je opkijkt. In mijn laatste jaar bij Sparta waren er niet meer van dergelijke spelers. Hier bij Ajax zie ik bijvoorbeeld aan Aron Winter en Richard Witschge dat ik nog een behoorlijke weg heb af te leggen. Als zij iets doen, let ik goed op. Als zij me iets zeggen, luister ik goed.' Hoe vervelend is het voor een jonge speler in ontwikkeling om degradatievoetbal te moeten spelen? Nieuwenburg: 'Ook van degradatievoetbal leer je veel. Vechtvoetbal stelt weer heel andere eisen aan een speler. Je moet zorgen dat je je hoofd boven water houdt. We hebben bij Sparta best wel vaak in een dal gezeten als we weer verloren. Dan dacht je: hier komen we nooit meer uit. Maar dan is het de kunst om positief te blijven denken en je eigen niveau te halen. Je moet juist zelf beter gaan spelen als het team minder goed AJAX MAGAZINE DECEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 39