Heb je in de ArenA minder vrijheid dan in het Kasteel? Nieuwenburg: 'Ik weet niet of je het kunt betitelen als minder vrijheid. Hier is er meer beweging om je heen. Dat betekent dat het meestal minder snel is om je eigen actie te maken, dan om de bal naar de vrije man te plaatsen. Het gaat dus meer om efficiëntie. Daarom is het ook nodig om heel goed te weten wat je medespelers wel en niet kunnen. Zoals ze dat ook van jou moeten weten.' AJAX MAGAZINE DECEMBER 1999 Werd je in het begin niet heel erg getest in de rondo? Nieuwenburg: 'Ik heb het niet gemerkt. Ik ben gewoon gaan trainen en bij de rondo's kon ik al direct aardig meekomen. Het is niet zo dat ik steeds in het midden sta. Eerlijk gezegd vind ik juist dat je goed wordt geholpen als je iets niet helemaal goed doet. De anderen geven je aanwijzingen hoe je het beter kunt doen. Het is niet zo dat ze erop uit zijn je de mist in te laten gaan. Juist niet. Ik speel nu bij een topclub. Bij Sparta gingen de trainingen me gemakkelijk af. Te gemakkelijk eigenlijk, want ik hoefde niet honderd procent geconcentreerd te zijn om mee te kunnen. Daaraan merk je dat je beter naar een andere club kunt gaan; naar een hoger niveau. Om weer verder te leren. Nu heb ik weer spelers om me heen van wie je veel kunt opsteken. Dat was in het begin bij Sparta ook zo, maar dat werd steeds minder. Ik keek wel naar Robbie Alflen of Alfons Groenendijk. Als je je als jonge speler wilt ontwikkelen, is het i 37 versnellingen hoger. Daaraan moet je je aanpassen. Je handelingssnelheid moet omhoog en dat betekent dat je de oplossingen eerder moet zien. Het moet allemaal heel erg perfectionistisch. Je hebt iemand pas goed aangespeeld als de bal de juiste snelheid heeft en je zijn goede voet bereikt. Alleen met een goede concentratie kun je het bijbenen. Maar dat was geen verrassing. Ik heb veel nagedacht over hoe het zou zijn. En het klopt tot nu toe vrij aardig. Maar het is wel een stuk zwaarder dan ik gewend was. Dat betekent dat je na de trainingen goed je rust moet pakken. Sommige dingen die je voorheen nog wel deed, kunnen nu niet meer.' wennen aan alle mensen. Maar het gaat erg snel. Ik kende Tim de Cler en Richard Knopper van Jong Oranje. In het begin ga je daar een beetje mee om. Ze leidden mij rond en maakten me vertrouwd met de nieuwe omgeving. Iedereen gaat hier heel goed met elkaar om. Als groep is er wat dat betreft niet zo'n verschil met Sparta. Daar was het gezellig en hier is het ook weer gezellig. Er wordt onder voetballers overal gedold. De onderlinge grappen zijn hier niet beter of slechter dan bij Sparta. Alleen het voetbal is hier van een hoger niveau. En de organisatie is natuurlijk veel groter. Dat merk je aan alles. Het is hier allemaal heel goed geregeld. Je hebt je eigen plekje in de kleedkamer, alles ligt klaar, je schoenen zijn gepoetst. En er is hier in vergelijking met Sparta veel belangstelling voor de training. Maar ik kan niet zeggen dat de sfeer hier harder is, dat je de concurrentie hier scherper voelt. Ik ben daar ook niet mee bezig. Ik probeer gewoon zelf zo goed mogelijk te werken. Je probeert iedere dag te leren. Dat gaat hier gemakkelijk. In vergelijking met vorig seizoen train ik nu veel scherper. Bovendien train je op een veel hoger k niveau, ■gpfcv Alles gaat een paar 'Als je je als jonge speler wilt ontwikkelen, is het belangrijk dat je in je omgeving spelers hebt tegen wie je opkijkt'

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 37