Ai AX MAGAZINE DECEMBER 1999 'De onderlinge grappen zijn hier niet beter of slechter dan bij Sparta. Alleen het voetbal is hier van een hoger niveau' Wedstrijd na wedstrijd maakt John Nieuwenburg deel uit van de basis. Met de ogen dicht zal John sr, nu werkend in de postkamer van de Haagsche Courant, nog vaak aan zijn eigen verleden worden herinnerd. Om vervolgens te genieten van zijn oudste zoon. John Nieuwenburg jr: 'Mijn vader heeft het nu erg naar zijn zin, maar het had natuurlijk heel anders kunnen lopen als hij andere keuzes had gemaakt. Als hij het over zou kunnen doen, zou hij het anders doen. Het is allemaal wijsheid achteraf natuurlijk. De begeleiding was toen ook minder goed. Hij koos voor België in andere omstandigheden. Als je het niet breed hebt, is het moeilijk om zo'n aanbieding niet aan te pakken. Het zijn verhalen die hij me allemaal verteld heeft. Daar leer je van. Je weet dat je niet dezelfde fout moet maken. Het buitenland heb ik ook nooit echt overwogen. Dat betekende dat ik naar een Nederlandse topclub zou gaan. Hier kan ik voorlopig nog het meeste leren. Op deze leeftijd is dat het belangrijkst. In Nederland heb je geen taalproblemen, je kent mensen om je heen. Het leek me het verstandigst. Bij bijvoorbeeld Musampa en Wooter, met wie ik speelde in Jong Oranje, heb ik gezien hoe moeizaam het kan verlopen als je jong naar het buitenland vertrekt. Het zijn er maar weinig die dat redden. Het moeilijke is waarschijnlijk ook dat je behalve aan ander voetbal ook moet wennen aan een andere leefomgeving. Als je ouder bent, volwassener vooral, heb je minder moeite om je aan de gewone omgeving aan te passen. Daarin vind je dan sneller je weg. Dan kan je je beter op het voetbal zelf concentreren en heb je een grotere kans van slagen. Mijn gevoel zei me dat ik naar Ajax moest. Ik wist inmiddels zo'n beetje hoe de groep eruit zou zien. Dat zag er mooi uit. Ik heb hier een goed gesprek gehad voor ik tekende. Echte twijfel was er niet. Het was niet zo dat ik van het ene op het andere moment een knoop moest doorhakken over mijn toekomst. Ik wist al een tijdje dat er belangstelling was. Dan kan je gaan nadenken waar je precies naar op zoek bent en welke club het meest geschikt is. Bij Ajax kwam alles samen. En mijn vader vindt het ook prachtig. Hij zit altijd op de tribune. Dat was in de jeugd ook al zo. Mijn vader en moeder waren er altijd. Bij mij en ook bij mijn broer Michael, die inmiddels in Sparta 2 speelt.' Van Kasteel naar ArenA De overstap van Sparta naar Ajax hebben velen voor hem gemaakt. Kennelijk zijn de clubs aan elkaar gelieerd. Er is geen officieel samenwerkingsverband. Dat is er ook nooit geweest, maar toch is in de praktijk bijna iedere Spartaan een potentiële Ajacied. Zo ook Nieuwenburg, die niet zo heel veel tijd nodig bleek te hebben om zich aan te passen aan andere dan Spartaanse omstandigheden. Nieuwenburg: 'Je bent nieuw, je moet

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 35