Het enthousiasme dat de topclubs plotseling hervonden voor de Nederlandse talenten was opmerkelijk. Een 'etnische zuivering' werd het nog net niet, maar de wijze waarop werd gevochten om de gunsten van Jong Oranje spelers als Mark van Bommel en John Nieuwenburg gold toch als een - bijna postuum - eerbetoon aan de Nederlandse voetbalscholen. Van Bommel koos voor PSV; Nieuwenburg, ook op advies van zijn vader, voor Ajax. John Nieuwenburg werd op 17-jarige leeftijd door Club Brugge van ADO gekocht. Daar moest hij ooit warmlopen om als invaller zijn opwachting in het eerste te gaan maken. Maar na enige tijd stonden enkele bestuursleden met trainer Leo Canjels te praten. Nieuwenburg kon weer gaan zitten. Canjels was gevoelig gebleken voor een zakelijk argument van zijn bestuur. Als Nieuwenburg een voet binnen de lijnen zou zetten in het eerste, moest Club een transfersom van 40.000 gulden betalen aan ADO. John Nieuwenburg sr: 'Het was voor mij de afknapper van het betaalde voetbal. Ik heb het nog even geprobeerd. Na Leo Canjels kwam Ernst Happel. Maar het viel me steeds zwaarder Door dat warmloop- incident was er iets in me geknapt, dat ik met de beste wil van de wereld niet meer kon herstellen. Ik zat inmiddels in Den Haag in dienst, vlak bij het ouderlijk huis. Ik voelde eens te meer de heimwee die me in België al had getroffen. Ik was veel te jong naar het buitenland gegaan. Rob Baan, de toenmalige trainer van ADO had het me ook voorspeld. Maar hij zei ook dat hij het kon begrijpen als ik zo'n mooie aanbieding niet liet lopen. Dertig jaar geleden begon het als een jongensdroom, maar na drie jaar profvoetbal bij Club Brugge had ik er schoon genoeg van. Ook de interesse van Feyenoord bracht me niet op andere gedachten. Ik ging gewoon werken en gewoon voetballen bij de amateurs. Als ik nu in die prachtige volle stadions naar mijn zoon zit te kijken, heb ik heel af en toe nog wel eens spijt van mijn toenmalige beslissing. Dan droom je weg en vraag je je af hoe ver je eigenlijk had kunnen komen. Maar dat neemt niet weg dat ik nu dik tevreden ben met mijn leven. En met mijn ervaringen heb ik John goed kunnen adviseren over zijn toekomst. Hij kende mijn verhalen en wist heel goed dat hij nog niet naar het buitenland moest gaan. Zijn band met zijn ouderlijk huis is minstens zo groot als destijds mijn band met mijn ouderlijk huis. Hij doet het goed, vind ik. Het hele gezin is altijd voor Ajax geweest. Dat hij daar nu speelt, is ook een jongensdroom. Ik ben niet bang dat hij zal afknappen.' John Nieuwenburg sr hoort zijn eigen naam opnoemen bij de opstelling van Ajax. door Raymond Bouwman foto's Louis van de Vuurst AJAX MAGAZINE DECEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 32