Op 29 september 1900 was het voor het eerst helemaal echt, competitievoetbal als officieel bestaande club. Bij DOSB werd met 2-1 gewonnen. Wie maakte dat eerste Ajax-doelpunt, wat ging eraan vooraf, hoe kwam het tot stand? Zal er luid 'Hoe zee!' zijn geroepen door het handjevol supporters? Ik tast in het duister, de video van het Ajax-seizoen 1900-1901 is zoek. Doelpunten. Vanaf de openingstreffer zijn er duizenden en nog eens duizenden Ajax-doelpunten gemaakt. Probeer er daar maar eens honderd uit te lichten. Meer dan eens schoot Ajax er per jaargang al honderd of meer in. Gelukkig wordt mijn persoonlijke bereik beperkt want mijn eerste Ajax-doelpunt zag ik in het begin van de jaren zestig. De antiekere goals van Theo Brokmann, Piet van Reenen, Wim Volkers, Jan de Natris, Guus Drager, Rinus Michels en Loek den Edel heb ik niet gezien. Èn het grootste deel van Henk Groots productie heb ik gemist. Alleen al in hei seizoen 1960-1961 maakte hij er 64 in de 46 officiële wedstrijden die Ajax speelde! 64 goals... Een Henk Groot-doelpunt van later datum staat wel in mijn Honderd Doelpunten Lijst. Op nummer 18: het magistrale kopdoelpunt in Madrid waarmee hij Ajax naast de Koninklijke Madrid bracht. Het realiseren van de Century Goals heeft een hoge moeilijkheidsgraad. Bovendien kunnen er tot aan 18 maart 2000 mutaties plaatsvinden. Wat blijft er in de hersencellen opgeslagen, wat wordt er gewist? Welke criteria leg je aan? Moet je erbij zijn geweest, live in het stadion? Of is een televisie-doelpunt ook welkom? Telt 'van horen zeggen'? Is de schoonheid van het doelpunt bepalend? Telt de voorbereiding mee? Mijn eerste criterium is de belangrijkheid van een doelpunt. Want winnende goals, doelpunten van de hoop of doelpunten die een definitieve wending geven aan een wedstrijd, zorgen voor de opperste emotie. Wild en onbeheerst gejuich. Je bent jezelf even kwijt. Of heb je jezelf juist voor even gevonden? Op de tribune grijp je onbekende mensen aan hun mouw, je slaat je arm om de schouders van iemand die je nog nooit COLUMN door David Endt gezien hebt en viert het onvergetelijke. Dat is heel bijzonder. Ik zal op weg naar de Century een greep doen uit mijn Honderd Doelpunten Lijst. Een vuistvol doelpuntenemotie. Een eeuwige favoriet, Sjakie Swart, is de maker van het doelpunt dat op mijn (chronologische) lijst als nummer 5 genoteerd staat. Het is het doelpunt waarmee Sjakie Swart in het vroege voorjaar van 1966 Heracles op de knieën kreeg. Het regende en het was diep in de tweede helft. Nog altijd 0-0. Ajax speelde van de Diemenzijde af en kreeg in de laatste minuut een strafschop. Gespannen tuurden wij door de regenvitrage naar de andere kant waar het tumult der I Icraclieden voor uitstel zorgde. Sjakie nam de aanloop, schoot en scoorde. 1 -0 winst op Heracles! Op 12 prijkt een Keizerlijk doelpunt, gemaakt in 1967 tegen Fortuna '54. Een week eerder had Ajax MVV met 8-3 alle hoeken van de Meer laten zien. Nu slibde elke Ajax-aanval dicht. Totdat Pietje een hoekschop mocht nemen. Op de linkervleugel, aan onze kant. Hij nam de corner met de buitenkant van de linkervoet en met adembenemend effect zeilde de bal in de dichtstbijzijnde bovenhoek. Meer doelpunten mochten er niet vallen en dat gebeurde ook niet. Een eind verderop staat een doelpunt van Frank Arnesen op plaats 37. Halve finale KNVB-beker, uit tegen Volendam. Frank dribbelde vijftig meter met de bal, slalomde in een dronkenmakende ren langs vier verdedigers en versloeg Frans I loek. 3-3. Ik stond achter het doel en zag Frankie dichter en dichterbij komen en hoorde tenslotte het net rillen van bewondering. Ron Willems staat ook op mijn LijstOp 76. Een doelpunt dat een titel waard was. Ajax - Roda JG in 1990, de voorlaatste competitiedag. Ajax stond in de Meer met 2-0 achter, kwam terug tot 2-1 en bleef wanhopig duwen tegen de Roda-deur. Na een scrimmage joeg Willems de bal keihard tegen het net en explodeerde van vreugde. Doelpunt 92 is het reddende doelpunt van Shota Arveladze in de uitwedstrijd tegen Udinese. Ajax was kapseizende in de Italiaanse storm, de 2-0 achterstand betekende uitschakeling. Maar tien minuten voor tijd werd Arveladze precies op tijd het slangenmens en zijn giftige besluit-schot bleek dodelijk. Jonk tegen Torino, Mulder tegen FC Groningen, Tahamata tegen PSV. Cruijff tegen Benfica, Swart tegen Benfica, Danielsson tegen Benfica. Lerby tegen Atlétic Bilbao, Bergkamp tegen Olympique Marseille, Rijnders tegen FC Basel. Suurendonk tegen Feyenoord, Olsen tegen Feyenoord, Van Basten tegen Feyenoord. Henk Groot tegen Xerxes, Rep tegen Independiente, Litmanen tegen Milan. Ook wanneer ze niet in de Honderd Doelpunten Lijst voorkomen, verdienen ze het om op het Jubileumfeest nog een keer gevierd te worden. AJAX MAGAZINE DECEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 23