worden. En voetbal, daar ze is dol op. Had ze nog nooit over geschreven ook. Rond de 45 titels heeft ze op haar naam. Het precieze aantal weet ze zelf ook niet precies, 'het is maar wat je als een boek beschouwt'. Thrillers, romans, kinderboeken, verhalenbundels, autobiografische vertellingen, gelegenheidsbundels - zowat alle genres zijn verkend. En nu dan, met Nframa - 'Liever heb ik de hoofden van voetballers niet al te close in beeld. Zie je opeens dat je favoriete speler spleten tussen zijn tanden heeft' Zwarte stereen voetbal-jongensboek voor volwassenen. 'Ik ben opgegroeid met voetbal. Heb zelf gevoetbald, ga al zo'n twintig jaar naar Ajax. Het ligt voor de hand dat ik ook eens over voetbal zou schrijven. In de eerste plaats moest het boek worden waarin romantiek en heroïek de nadruk hebben. Een boek in de traditie van J.B. Schuils klassieker De A.F.C.'ers.' Een paar jaar terug had ze eens column geschreven over haar ideale, gedroomde film. Korte synopsis: Afrikaanse jongen ontsnapt aan armoede in thuisland door zich in Europa naar de top te voetballen. 'Voetballen in Afrika is hetzelfde als boksen in Amerika. Een ontsnappingsroute uit de armoede. Afrikanen denken dat het geld hier op straat ligt. Alleen wie goed kan voetballen heeft de kans het op te rapen. Voor wie zo'n droom droomt is het pijnlijk te ontdekken dat het geld hier niet op straat ligt.' Omdat films maken haar stiel niet is, schreef ze het op als roman. Niet wetend dat haar idee al in 1992 in de Frans/Guinese speelfilm De gouden bal was uitgewerkt. Waar de rolprent hopeloos blijft steken in clichématig bongogeroffel en aandoenlijk geacteer tussen de schuifdeuren, ontsnapt Lydia Rood in haar Nframa op tijd aan beschrijvingen van 'pittoreske' en tearjerk-erige Afrikaanse armoede. Nframa is een mooi, realistisch sprookje over de weg van een even armoedige als getalenteerde Ghanese straatvoetballer naar het even paradijselijke als zakelijke Europese clubvoetbal.' Ajax dus. Het contrast van het arme Afrika en het rijke westen geeft ruimte, zegt Lydia Rood, dromen scherp te doen uitkomen. Grote verlangens zijn vooral te verwoorden als ze zijn verweven met economische factoren. 'In Nederland verwerven sommige jongeren aanzien door in drugs te dealen; door vervolgens behangen met gouden kettingen op scootertjes rond te gaan rijden. Beroemd worden als voetballer is in Afrika onlosmakelijk verbonden met het verwerven van prestige in de eigen gemeenschap.' Kabelaars Of hoofdpersoon Nframa ook werkelijk als voetbalster doorbreekt, blijft in het 227

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 233