een gewone kapper De opvallendste winkel van Heraklion, de hoofdstad van Kreta, is die van Minas Papazoglou. Hij is kapper van beroep, maar vooral fan van OFI Kreta. De hele dag praat hij over zijn club met buurtbewoners, andere winkeliers en natuurlijk ook met zijn clientèle. Op de deur van zijn zaak zijn elftalposters uit voorgaande jaren geplakt. Weinig in de winkel duidt erop dat het hier een kapperszaak betreft. Er is geen wasbak te bekennen, er liggen geen haren op de grond en het ruikt niet naar shampoo, maar naar oude kranten, die nat geweest zijn en hobbelig weer zijn opgedroogd. Slechts een spiegel, die omringd wordt door krantenknipsels, stickers en kaarten en enkele scharen en kammen wekken de indruk dat toch af en toe een hoofd onder handen wordt genomen. Een van de vaste klanten is Stelios, de perschef van OFI, die hier op de maandag na een wedstrijd zijn haar laat bijknippen. Hij en kapper Papazoglou delibereren dan eindeloos over hoe het allemaal nog beter had gekund. Ze kennen elkaar al sinds het begin van de jaren zeventig. 'Hij is gek,' roept Nikos Machlas met een lach uit zodra de barbier ter sprake komt. Papazoglou staat dan ook bekend om zijn grappen en grollen. Iedereen herinnert zich nog de stunt die hij in 1976 uithaalde toen OFI in Rethymon een competitiewedstrijd tegen aartsrivaal PAOK Saloniki moest spelen. De afkorting OFI staat voor Omilos Filathlon Irakliou, wat 'Vriendenclub van Heraklion' betekent, maar omdat het Griekse woord ofi 'slang' betekent staat OFI ook bekend als de 'slangenclub'. Voorafgaand aan de wedstrijd tegen PAOK bevestigde de kapper een enorme kunstslang op het dak van zijn oude autootje. Terwijl hij zijn praalwagen liet rijden door een zwaar voorwerp op het gaspedaal te leggen, liep hij zelf verkleed in OFI-tenue voor de wagen uit door het centrum, wat hij onder luid gejuich van de OFI-aanhang driehonderd meter volhield. zijn ouders al hoe het hun zoon is vergaan. Geregeld worden competitiewedstrijden van Ajax live uitgezonden op televisie. Ajax is een begrip op het eiland. Sinds Ajax in 1971 Panathinaikos met 1-0 versloeg in de finale van de Europa Cup 1 heeft de club een naam die met eerbied uitgesproken wordt. Moeiteloos noemt Jorgos Machlas namen van Ajacieden uit die tijd: 'Krol, Neeskens, Cruijff.' Zeker voor hem is het dan ook fantastisch dat Nikos nu bij Ajax speelt. 'Hij heeft altijd naar Ajax gewild en nu dat gelukt is, is dat natuurlijk prachtig. Ajax is de beste club van Europa. Voor hij Een jongetje uit de buurt schreef voor Machlas' ouders een loflied op de vereerde spits. De tekst luidt: Als de sterren stralen en de nacht gevallen is, verlicht Machlas Nederland. Vitesse probeerde je te behouden, omdat de club nergens een andere Nikos kon krijgen, niet in het oosten of het westen. Alstublieft president, let op Machlas, hij is de zoon die licht geeft in deze buurt. Veel liefs Stathis tekende heeft hij mij nog wel advies gevraagd, maar het antwoord moge duidelijk zijn.' Argyro Machlas is vooral onder de indruk van de populariteit van haar zoon, die alleen maar gegroeid is sinds hij in het buitenland speelt. 'Ik hou van Ajax, omdat Ajax en de fans van hem houden.' Ze raakt vertederd als ze over hem spreekt. 'Hij is zo lief, dat is hij altijd geweest. Van het eerste geld dat hij verdiende, kocht hij voor mij een cassetterecorder. Zelf wilde hij niets.' Zijn vader heeft een nieuwe trots. Zijn kleinzoon Jorgos, zoon van Nikos, die nu net zo oud is als Nikos was toen hij met hem begon te voetballen. Vertederd kijkt hij naar de foto van zijn naar hem vernoemde kleinzoon in Ajax-tenue. Wie weet speelt over twintig jaar een andere Machlas bij Ajax, droomt hij. Voorlopig moet zijn zoon het zien te maken bij de club, maar dat dat gaat lukken, daar twijfelt hij niet aan. AJAX MAGAZINE DECEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 210