werken. Van de president van de club kreeg hij toestemming om een eigen complex te bouwen, als hij dat dan zo graag wilde. De Limburger liet twee Nederlandse architecten komen die gespecialiseerd waren in het bouwen van sportcentra en binnen twee jaar was het Vardinogiannio-complex, vernoemd naar de eigenaar van de club, gerealiseerd. Bij Ajax zijn de trainingen om half elf en half drie. Op Kreta hanteert Gerards andere tijden. Soms wordt er in verband met de hitte al om zeven uur in de ochtend en vervolgens pas 's avonds weer getraind. Sober Het nieuwe complex is, zeker in vergelijking met de faciliteiten waarover Ajax beschikt, sober. Via het hok met de kicksen, waar de spelers zelf voor moeten zorgen, bereikt men de grote kleedkamer. Hier geen roestvrijstaal design maar eenvoudige houten banken langs de kant. Naast de haakjes voor de kleding zitten Het bescheiden stadion van OFI ligt midden in een woonwijk van Heraklion. witte plakkertjes waarop met stift het rugnummer is geschreven. In de buurt van de afbeelding van Maria is nummer negen, Het stickertje zit er al jaren. Het is de oude plek van Nikos Machlas. In het spelershome ontbreken dames als Jon, Paula en Els, die de mannen na de training voorzien van allerlei lekkers. Wie wat wil drinken pakt het zelf en eten doen de spelers thuis. Af en toe is er taart of andere zoetigheid, die al lopend naar de auto wordt opgegeten. De kamer van de trainer is mooi, vooral vanwege het uitzicht op de prachtige velden. Er staat een enorme bruine kast met een aantal prijzen en een stapel videobanden. Aan de muur hangen een paar vaantjes, wat foto's van selecties uit voorgaande jaren en een landkaart. Gerards' telefoon gaat vaak. Met een zangerige tongval en een zachte g staat hij iedereen vriendelijk in het Grieks te woord Een persafdeling die hem uit de wind houdt, heeft hij niet. Drie jaar geleden Dankzij de inspanningen van Gerards beschikt OFI Kreta tegenwoordig over een goed geoutilleerd trainingscomplex. heeft hij wel een perschef aangesteld die de journalisten te woord staat. 'Soms zei ik iets tegen de ene journalist en vergat ik het ook tegen die andere te zeggen. Dan was er ruzie in de tent. Er zijn twaalf dagbladen op Kreta en die willen elke dag nieuws over de club. Dat is om gek van te worden.' Het grote aantal persconferenties dat wekelijks gehouden werd, schafte hij af. 'Het waren er, buiten de persconferentie na afloop van een wedstrijd, drie. Ik had steeds geen idee wat ik moest zeggen, behalve dat die en die spelers met een groen en de anderen met een rood hesje hadden gespeeld. Nu is het er nog maar één en eigenlijk weet ik nog steeds niet waar hij over zou moeten gaan, maar het hoort erbij.' Tijdens het gesprek met Gerards komt een lange dunne jongen schoorvoetend binnen. Beleefd schudt Gerards hem de hand maar hij heeft eigenlijk geen idee wat de jongen komt doen. Na een korte uitleg begint het te dagen. De jongen gaat met zijn tas richting kleedkamer. Hij komt uit Athene en heeft gevraagd of hij een keer met OFI mee mag trainen. 'Ik heb gehoord dat hij wel kan voetballen, dus laten we het maar proberen.' Dan barst Gerards in lachen uit: 'Dat zou bij Ajax echt niet AJAX MAGAZINE DECEMBER 1999 197

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 203