Nikos Machlas Prins van w«*-— SB Hij werd 'Lachgas' en 'Matglas' genoemd, maar snoerde zijn critici de mond door aan de lopende band te scoren. De topscorer van Europa werd vervolgens de man van negentien miljoen, maar bovenal is hij de held van Kreta. Nikos Machlas is wereldberoemd op zijn Griekse geboorte-eiland. Hij is de trots van zijn oude club OFI zowel als van zijn ouders en alle Kretenzers lijken bevriend met hem te zijn. Een speurtocht naar de roots van de 'Prins van Kreta'. ««et*»*», i ttntusöcm («pp Sü 17 lOtótóWTMI»- TFiabdBSi Het door toeristen overspoelde Kreta mag zich verheugen in een grote populariteit onder Nederlandse vakantiegangers. Jaarlijks brengen tweehonderdduizend Hollanders een bezoek aan het meest zuidelijke Griekse eiland, waar zij zich veelal te goed doen aan frites en andere vette happen bij de snackbar in Chersonissos of helemaal uit hun dak gaan in de discotheken in Malia. Sommige vakantiegangers maken een uitstapje naar het paleis van koning Minos in Knossos, vlak bij de hoofdstad Heraklion, of bezoeken de Samariakloof, maar de meesten liggen overdag op het strand of bij het zwembad om zich op te laden voor de avond en vooral nacht die volgen. Vrienden maken op Kreta is de gemakkelijkste zaak van de wereld en vooral Nederlanders zijn graag geziene gasten. Want Kretenzers houden van voetbal en hun held, hun 'kleine' Nikos Machlas speelt in Amsterdam bij de mooiste club ter wereld. Ze zijn er trots op dat Machlas op Kreta heeft leren voetballen, en het meest trots van alle Kretenzers zijn vanzelfsprekend zijn ouders. tekst en foto's Simone Tacx 'Als klein jochie schopte hij al tegen alles aan,' vertelt zijn moeder. 'Alles noemde hij een bal. De ergste straf die we hem op konden leggen als hij iets stouts had gedaan, was hem een voetbalverbod opleggen. Dan huilde hij de hele avond. Hij sliep zelfs met een bal in bed.' Kleine Nikos voetbalde dagelijks op loopafstand van zijn huis achter de tribunes van het stadion van Erotodos, de club waar zijn vader jaren speelde. Pas toen Nikos elf jaar oud was ging hij naar de jeugd van OFI, de grootste profclub van het eiland en de club waarvoor zijn vader na Erotodos ook uitkwam. Daar speelde hij voor het eerst in teamverband, al was dat nog niet in een echte competitie want die was er vijftien jaar geleden nog niet voor de jeugd. De jeugdelftallen speelden vriendschappelijke wedstrijden. Op zeventienjarige leeftijd debuteerde Machlas in het eerste elftal van de zwart-witten onder de Nederlandse trainer Géne Gerards, de Limburger die inmiddels al vijftien jaar coach is van OFI. Nikos Machlas zegt heel veel van hem geleerd te hebben. De inmiddels 59-jarige Gerards is op zijn beurt positief over zijn pupil. De eer die hem toekomt als ontdekker van het talent van Machlas, wuift hij weg. 'Zo'n speler hoefde niet ontdekt te worden. Misschien is hij door mij wel wat vlugger gebracht, maar hij heeft er zelf hard voor gewerkt en getraind en dat is op Kreta erg moeilijk. Als je wilt kun je hier elke dag feestvieren, want daar zijn ze hier goed in.' Gerards omschrijft de jonge Machlas als 'een stronteigenwijs joch'. 'Hij dacht met zijn zeventien jaar dat hij al veel wist. De oudere spelers hebben hem vaak op zijn donder moeten geven.' Een van hen was Nikos Nioblias, de 34-jarige aanvoerder van het huidige OFI. Nikos en Nikos zijn eikaars beste vrienden geworden. Ze sliepen tijdens trainingskampen met OFI en tijdens het WK in 1994 bij elkaar op de kamer. Nu Machlas in Nederland zit, zien zij elkaar minder vaak maar ze spreken 194 AJAX MAGAZINE DECEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 200