Nframa, zwarte ster Voetballen als de wind ★nframa* ZWARTE STER lydia rood Schrijfster Lydia Rood is een veelgeziene aanwezige op de tribunes van Ajax. Zij schreef romans, kinderboeken en thrillers. De verhalenbundel 'Louter lust' betekende de grote doorbraak voor de veelzijdige auteur, die thans een boek over voetbal in Afrika geschreven heeft. door Nona Oerlemans i'Nfra! de sami Niets is echter voordat Ajax de co pvarte ster' lijkt geïnspireerd op ^kjj| verbanden van Ajax. der waar, want lang ntacten legde buiten de landsgrenzen #éüt.ydia Rood al in de ban van het Afrikaanse voetbal. Grootste bron van inspiratie was het boek 'Afrika voetbalt', door Lydia Rood 'met rooie oortjes gelezen'. Het boek en haar Afrikaanse kennissen deden haar beseffen hoe groot de rol is die het voetbal in de $0BKEN dromen van Afrikaanse jongetjes speelt. Om de geur van het Afrikaanse voetbal ter plaatse op te snuiven, verbleef Rood gedurende een maand in Ghana. Daar ondervond zij aan den lijve onder welke omstandigheden het spelletje doorgaans wordt gespeeld. Rood: 'De faciliteiten in Ghana zijn ronduit beroerd. Er is niets, soms niet eens een bal. De jongens zijn al dolblij als ze kunnen spelen op kicksen met afgesleten noppen, maar meestal moeten ze het doen met sport- of tennisschoenen. Ook groen gras is een zeldzaamheid en kleedkamers zijn er alleen voor de hoogste clubs in de competitie. Heel Ghana kampt met armoede en dat geldt ook voor het voetbal. Dat drukt de pret echter niet, want iedereen voetbalt, overal. De sfeer daaromheen is geweldig. Zoals ze zingen en dansen in de kerk, zo lijken ze ook te zingen en te dansen op het veld.' In Ghana zocht Lydia Rood bewust geen contact met de Nederlandse mensen bij In Ghana bewoog Lydia Rood zich onder de lokale bevolking om inspiratie op te doen voor haar boek. AJAX MAGAZINE DECEMBER 1999 Ashanti Goldfields. Ze wilde het voetbal 'met Afrikaanse ogen bekijken, erin duiken, vanaf het straatvoetbal tot het nationale team.' Dat lukte haar beter als ze zich tussen de lokale bevolking bewoog. Resultaat is een boek waarin veel bestaande situaties zijn verwerkt, zoals een veldje aan de rand van een Ghanese sloppenwijk en de perikelen van Matthew Amoah (Vitesse) bij het verkrijgen van een werkvergunning. Wie tussen de regels door leest, komt zelfs het vertrek van de broertjes De Boer en de komst van Jan Wouters bij Ajax tegen. Omdat bij het beschrijven van bestaande personen altijd veel voorzichtigheid is geboden, heeft Rood zichzelf alle vrijheid gepermitteerd om te verzinnen. 'Maar voor

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 192