KATERN Utrechtse spits bepaald niet lang (1.70 meter). Oorspronkelijk was hij linksbenig, maar door zonder linkervoetbalschoen te oefenen, maakte hij zichzelf tweebenig. Tijdens een wedstrijd kon hij het bloed onder de nagels van mede- en tegenstanders halen. Net als latere sterren als Van Basten en Cruijff nam hij geen blad voor de mond. Hij was nogal humeurig, aan tact had hij een broertje dood. Joop Stoffelen liep tijdens zijn debuutwedstrijd in 1940 tegen KFC huilend het veld af, zo werd hij uitgescholden door de alleswetende Van Reenen. Stoffelen, in 1995: 'Als voetballer was hij groots. Maar hij had een beetje een air. Over het paard getild.' Van Reenens karakter was er ook de voornaamste oorzaak van dat hij slechts twee keer voor het Nederlands elftal uitkwam, in 1930 tegen Hongarije en in 1933 tegen België. Beide wedstrijden gingen verloren en Van Reenen wist geen enkele maal te scoren. Van Reenen had moeite met de allesoverheersende rol van elftalleider Karei Lotsy, die zichzelf wat privileges toestond. Zo nam Lotsy zijn vrouw mee op trips, terwijl de spelersvrouwen en - vriendinnen thuis moesten blijven. Lotsy negeerde de eigenwijze en niet op zijn mond gevallen Van Reenen en koos voor zijn Haagse stadgenoten Wim Lagendaal en Bep Bakhuys. Aan het eind van het seizoen 1939-1940 stopte Van Reenen bij Ajax 1. In 1941 liet hij zich overhalen tot een comeback, maar dat werd geen succes. Op 18 oktober 1942 speelde hij bij Blauw Wit zijn laatste wedstrijd. Zijn vriend Jaap van Praag, inmiddels Foto: Collectie Ajax voorzitter, wist Van Reenen in 1965 over te halen tot de functie van commissaris betaald voetbal. Daartoe moest Van Reenen onder andere het gedrag van jeugdige talenten controleren (gingen ze op tijd naar bed, gingen ze stiekem naar cafés?). In 1967 besloot Van Reenen deze functie, waarin hij zich nooit echt thuis had gevoeld, op te geven. Op 8 juni 1969 overleed hij op zestigjarige leeftijd na een slopende ziekte. Twee maanden later zou hij veertig jaar lid van Ajax zijn geweest. Het inmiddels al door de Bordjesclub gemaakte bord voor zijn jubileum kreeg een plaats in een vitrine in het Ajax- stadion. Het is nu te bewonderen in het Ajax Museum. Piet van Reenen is met 273 doelpunten in 237 wedstrijden (een gemiddelde van 1,152 per duel) voor eeuwig Ajax' topscorer. AJAX MAGAZINE DECEMBER 1999 181

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 187