KATERN toeschouwersaantallen. De belangstelling voor thuiswedstrijden was juist flink afgenomen, ondanks het uitstekende spel van de ploeg. Ajax was vaak te goed, waardoor de spanning er bij een doorsnee wedstrijd niet was, meende Dirk Knegt in het clubblad van november 1937. Ook opperde hij om de prijzen van de open tribune (de slechtst bezochte tribune in het stadion) te verlagen en de onoverdekte tribune te overdekken. Knegt snakte ook naar meer tegenstand: 'zodraa het gaat om spanning, om kans op strijd (kampioenswedstrijden) hebben we een volle of bijna volle bezetting van de tribunes.' De smeekbede van Knegt werd verhoord, alhoewel niet op de manier waarop hij het zich had voorgesteld. De concurrentie werd weliswaar sterker, maar Ajax kon het niveau even niet bijbenen. In de Spaarndammerbuurt bewees DWS, met uitblinker Bertus Caldenhove, even Foto: Collectie Ajax Foto: Collectie Ajax W. Volkers (Ajax) Wim Volkers, bijgenaamd De Mug, was een snelle, kleine dribbelaar. Amsterdams beste club te zijn. Maar Ajax zou Ajax niet zijn als het zich niet nog één keer wist op te richten. Dat had wel zijn tijd nodig, want in het seizoen 1938-1939 stond Feyenoord na tien wedstrijden tien punten op Ajax voor. Op de twaalfde speeldag stond Ajax - Feyenoord op het programma. Ondanks de afwezigheid van Dick Been en Piet van Reenen had Ajax geen kind aan de Rotterdammers: 5-0. In de zes resterende De belangstelling voor thuiswedstrijden was juist flink afgenomen, ondanks het uitstekende spel van de ploeg. Ajax was vaak te goed, waardoor de spanning er bij een doorsnee wedstrijd niet was Ajax-bestuur en -commissarissen op de kampioensreceptie in de sportzaal van het Ajax- stadion in 1939. Vanaf links: Jan de Boer, Wim Egeman, Jan Elzenga, Marius Koolhaas, Jan Exmann, Theo Brokmann, Arie de Wit en Gerard deJongh. wedstrijden verspeelde Ajax geen punt meer, terwijl Feyenoord de tik niet meer te boven kwam. Voor de achtste keer in tien jaar legde Ajax beslag op het afdelingskampioenschap. In de kampioenscompetitie kwam Ajax een oude bekende tegen: DWS. Beide clubs hielden elkaar in de onderlinge duels in evenwicht (1-1), maar hoewel het cliché 'kampioen word je tegen de kleintjes' toen nog niet in zwang was, betekende dat niet dat het niet waar was. Via een 3-0 zege op Eindhoven kwam de landstitel weer naar Amsterdam- Oost. Het was een waardige afsluiting van Ajax' Gouden Eeuw. De laatste vooroorlogse titel zorgde ervoor dat het Ardath-schild definitief in Ajax-handen kwam (de sigarettenfabrikant had besloten dat een club bij vijf titels de trofee mocht houden). Het kampioenschap van 1939 was weliswaar al Ajax' zevende titel in de historie, maar het Ardath-schild werd pas in 1925 ingevoerd. AJAX MAGAZINE DECEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 179