KATERN Wim Anderiesen, Ajax' rots in de branding in de jaren dertig, op de schouders nadat Feyenoord met 2-0 is verslagen. Ajax is in 1937 opnieuw landskampioen. De voetbalsport werd in de jaren dertig ongelooflijk populair. Van een sport voor de elite was ze uitgegroeid tot een massasport. Sigarettenfabrikanten als Miss Blanche haakten hierop in door beeltenissen van bekende voetballers, dus ook Ajacieden, op de markt te brengen. Vanaf 1928 werden ook voetbalwedstrijden op de radio verslagen, wat uiteraard ook veel bijdroeg aan de popularisering van de sport. Han Hollander zat vaak bij wedstrijden van Ajax op de tribune. Op de elpee 80 jaar Ajax staan twee fragmenten uit de jaren dertig. Om te beginnen staat er het keurige gesprek tussen Han Hollander en Wim Volkers op, na afloop van HFC - Ajax van 1 februari 1931: Hollander: 'Meneer Volkers, mag ik mede een van de eersten zijn die u bij deze gelegenheid van harte feliciteert, en ik mag wel zeggen namens geheel sportief Nederland. Uh, wilt u misschien voor ons enkele woorden willen zeggen over hoe u deze wedstrijd gevonden hebt.' Volkers: 'Zeker, meneer Hollander. In de eerste plaats zeg ik u vriendelijk dank voor de uitnodiging om hier enige woorden als aanvoerder van Ajax te mogen spreken. Uh, dat wij deze wedstrijd moesten winnen is voor ons een buitengewone zware prestatie geweest.' Hollander: 'Want?' Volkers: 'HFC, die nog in degradatiegevaar verkeert, heeft er alles op gezet om toch nog één of twee puntjes mee te nemen naar Haarlem. Het veld was buitengewoon zwaar en we hebben alle mogelijke moeite moeten doen om een overwinning te behalen. We moeten zelfs zeggen dat we al met een gelijkspel eigenlijk tevreden hadden moeten zijn.' Ook is op 80 jaar Ajax een gedeelte te horen van Hollanders verslag van de kampioenswedstrijd HBS - Ajax van 5 april 1936: 'En zo gaan we dan de laatste fase van de wedstrijd op Houtrust in die voor HBS ongetwijfeld een desillusie zal brengen en die voor Ajax een illusie in vervulling doen zal gaan, namelijk de beslissing voor het kampioenschap. Er is voor HBS niet veel meer aan te behalen, de stand is 5-2, en wanneer HBS in de eerste helft gespeeld had zoals ze in de tweede helft gespeeld had dan had het wel eens kunnen gebeuren dat de situatie heel anders was geweest.' Na afloop sprak Hollander met Wim Anderiesen. We hebben het gesprek letterlijk uitgeschreven: 'Rechts van me staat nu Wim Anderiesen, de Ajacied. Laat mij een van de eersten zijn die je van harte gelukwenst met de behaalde overwinning. En nu heb ik zo'n idee, Anderiesen, dat de luisteraars dan ook wel eens even je stemgeluid willen horen, nu op dit moment, nu je natuurlijk erg gelukkig bent met dit behaalde kampioenschap.' Anderiesen: 'Natuurlijk, meneer Hollander. Het is een... Wat de wedstrijd betreft is het een hele faire, sportieve wedstrijd geweest en de duels, de meesten hebben wel gedacht van de duels Bakhuys-Anderiesen dat het natuurlijk een aanval zou worden, een vechtpartij misschien wel, enne wij zijn als vrienden zijn we op het veld en we gaan als vrienden van het veld. En het is voor ons beiden wel een plezierige wedstrijd meen ik geweest. Verders ben ik blij voor onze vereniging weer eens een kampioenschap heeft behaald.' AJAX MAGAZINE DECEMBER 1999 171

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 177