KATERN Werklozen in de Kloveniersburgwal in de rij voor steun. Ajax floreerde in een tijd dat de wereld en dus ook Nederland in een zware economische crisis zat. In 1932 waren er vier maal zoveel werklozen in Amsterdam als in 1929. In de jaren daarop steeg dat aantal naar 60.000 (een vijfde tot een kwart van de werkende bevolking). Nadat begin juli 1934 de regering Colijn de steun met meer dan tien procent verlaagd had, brak in de lordaan een volksopstand uit. In de daaropvolgende dagen sloeg het lordaanoproer over naar andere volksbuurten in Amsterdam. De rellen kostten aan vijf mensen het leven; er vielen 41 gewonden. Het rumoer ging aan Ajax, een echte middenstandsclub, voorbij. In de jaren dertig ging de club zelfs nog regelmatig op reis naar het buitenland. Wel deed Ajax, dat weinig echte sociaal zwakkeren onder de leden had, geregeld mee aan charitatieve acties. Bij de wedstrijd Ajax - Feyenoord van 9 april 1928 collecteerde een vijftiental dames voor het Amsterdamsch Vacantie- en Herstellingsoord; de opbrengt kwam ten goede aan Amsterdamse kleuters. Op 9 juli 1930 speelde een Ajax/Blauw Wit- combinatie tegen Wacker Wien (0-2) voor de Commissie Vakantie-Kinderfeest. Amsterdamse kinderen konden nu een of meer dagen op vakantie naar Castricum. Onder het motto 'de sterken voor de zwakken!' speelde Ajax geregeld van dit soort wedstrijden. Een structurele maatregel kwam er ook. Halverwege de jaren dertig stelde Ajax enkele honderden werklozenkaartjes ter beschikking. De goedkope kaartjes waren zo populair dat het bij de verkoop ervan weieens mis ging. Zo bestormden op 2 februari 1936 de werkloze voetballiefhebbers de kassahokjes nadat de kaartjes allemaal op bleken. pover geweest, luidde de algemene opinie. Veel Ajacieden verbaasden zich over de omvang het stadion: 'Was de bal zoo klein of het Stadion zoo groot? Was het tempo zoo langzaam of leek dat zoo door den grooten afstand van tribunes en speelveld? De verhoudingen waren verstoord. Zelfs Dolf vah Kols kuif leek minder imposant dan anders.' Rivaal Feyenoord Midvoor Piet van Reenen was eveneens minder blij met de nieuwe omgeving. De topscorer vond dat 'de deklat in het Stadion evenals de tribunes veel hooger waren als op het Ajax-terrein, wat Velocitas 'n paar doelpunten tegen scheelde.' Tegen Go Ahead won Ajax er twee maanden later met 3-0, maar slechte resultaten tegen de mindere goden deden het landskampioenschap naar Go Ahead gaan. Op 4 juni 1930 deed Ajax nogmaals het Olympisch stadion aan, nu in de finale van Nog voor de Ajacieden het veld af waren hadden de Feyenoorders Ajax' aanvoerder Wim Volkers een krans om de schouders gehangen NVB-beker. Feyenoord won met 2-1. Dat was ook sneu voor de spelers van Ajax 2, die tot en met de halve finale alle wedstrijden in het bekertoernooi hadden gespeeld, waarna pas in de finale het eerste elftal het van hen overnam. De strijd met Feyenoord bleek een voorbode van de jaren dertig, waarin beide clubs uitgroeiden tot eikaars grote rivalen. In het seizoen 1930-1931 werden Ajax en Feyenoord kampioen in hun westelijke afdelingen. Dat ging wat Ajax betreft niet gemakkelijk. Lange tijd wist ZFC Ajax op de ranglijst voor te blijven, onder andere door een 3-2 overwinning op Ajax. Pas aan het einde van het seizoen wist Ajax het op het eind van zijn krachten zijnde ZFC te achterhalen. Toen kon ook een verklaring worden gegeven c.q. verzonnen voor dat 3-2 verlies eerder in het seizoen: het was de 164 AJAX MAGAZINE DECEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 170