'££KERS, UOEMEN QflVZ\6H Ai-W ONDERSESCHIKTOEtoB/BI AAN HET ElHIER IN HET SEELZElE de doorgeslagen liefde voor het voetbal in sommige andere landen. Zo bezien is het niet verwonderlijk dat Laudrup de belangstelling van Barcelona deze zomer negeerde. Laudrup: 'In Italië en Spanje is voetbal een kwestie van leven en dood, letterlijk. Dat gaat mij te ver. Ik kan me ook niet verplaatsen in de mensen die alleen maar dat belangrijk vinden. Als je daar wint, word je als een heilige aanbeden; als je verliest moet je voor je eigen veiligheid twee weken binnen blijven. De mensen die je aanbidden zijn dezelfden als die je naar het leven staan. Dat gaat mijn begrip te boven. Ik heb vaak tegen Michael gezegd dat ik nooit had kunnen verdragen wat hem overkwam toen hij de euvele moed had over te stappen van Barcelona naar Real. Ik vind het normaal dat supporters in het stadion fanatiek zijn, maar daarbuiten moet men de uitslag van een wedstrijd in de juiste verhouding zien. Voetbal is maar sport. In Nederland beseft men dat gelukkig. Hier denkt een Igewone supporter er ook wel veel aan, en er wordt over gesproken, maar het is hier geen obsessie. Dat sluit beter aan bij mijn l'eigen beleving dan de gekte. Voor mij is |voetbal nog altijd een hobby.' |Laudrup roemt de Nederlandse supporter als een slimme, weldenkende. Alsof hij nog nooit tegen Feyenoord heeft gespeeld. De wederopbouw De Deense spits beantwoordt in alles aan wat Ajax van hem verwachtte, en meer nog. Andersom is er evenmin sprake van teleurstelling. Laudrup: 'De club bleek exact wat ik me ervan had voorgesteld. Zo onvoorstelbaar professioneel. En die unieke voetbalstijl, de tactische trainingen en de nadruk op de bal. Dat had ik ook zo verwacht. Het is heerlijk. Als kind droomde ik van Ajax. Samen met Manchester en Liverpool was Ajax de club waar de traditie huisde. En dan al die voetballers die hier hebben gespeeld. Cruijff, Van Basten, Rijkaard. Je hoopt dat je ooit voor zo'n club kunt spelen. Nu is het zover.' De grasmat heeft ook al zo'n geweldige reputatie. Laudrup: 'Ze hadden me er wel voor gewaarschuwd. Het gras zou erg slecht zijn. Ik moet zeggen dat het mij nog niet zo is opgevallen. Ik ben ook wel wat gewend. In San Siro waren de problemen vele malen groter.' Is er behalve de traditie eigenlijk nog veel over van Ajax? Laudrup: 'Natuurlijk. Het imago zal altijd overleven. Ook in de nieuwe situatie waarin de club terecht is gekomen. Het oude, succesvolle elftal is weg. Ajax is voor een deel opnieuw begonnen, maar het is een club die er altijd weer bovenop komt, hoe onwaarschijnlijk dat soms ook lijkt.' Is dat wel zo? Is Laudrup alleen maar beleefd, of zijn de onheilsprofeten in plaats van zieners werkelijk slechts psychiatrische gevallen? Zou het gat met de Europese top dan nog wel overbrugbaar zijn? Vroeger loste Ajax het op zijn eigen manier op; met zelf opgeleide supertalenten. Met alle respect, maar in de perskamer worden deze middag een Griekse, een Georgische en een Deense spits ondervraagd. Laudrup: 'Het heeft tijd nodig. De Europese top wordt op dit moment toch geregeerd door het grote geld van Italiaanse, Spaanse en Engelse clubs. Dat is niet anders. Ajax bestond vroeger uit tachtig procent eigen spelers en twintig procent gekochte spelers. Nu is het andersom. Maar je ziet nog steeds goede jeugdspelers doorkomen. Sinds mijn komst hier heb ik er ook al een aantal gezien. Toen mijn broer Michael hier kwam, moest er ook een nieuw begin worden gemaakt. Het seizoen ervoor was niet zo best verlopen. Nu geldt hetzelfde. Ik speel een rol in de wederopbouw. Ik behoor met bijvoorbeeld Verlaat, Winter en Witschge tot de ervaren spelers. Maar ik ben niet het leiderstype dat breed gaat staan gebaren om de boel te sturen. Daar zijn anderen voor. Ik stuur door de manier waarop ik speel. Maar van ons mogen geen wonderen worden verwacht. Er moet een compleet nieuw team worden opgebouwd. De eerste twee jaar is het bijna onmogelijk om prijzen te verlangen. Daarna kan het wel weer zover zijn. Maar het zal een jaar of twee duren voordat er weer een solide basis kan staan.' Zou je dan niet liever langer blijven dan de twee jaar die jouw contract nu bestrijkt? Anders haakje af op het moment dat het net leuk begint te worden. AJAX MAGAZINE DECEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 15