Denemarken wel heel erg klein is. Dat bedoel ik niet zo negatief als het klinkt. Maar door de vier landen waar ik heb gewoond, heb ik een bredere kijk gekregen op de dingen. Als je dan thuiskomt, in een land met slechts vijf miljoen inwoners, dan moet je niet Schmeichel of Laudrup heten. Dat heb ik onderschat. Ik kan nog begrijpen dat de sportpers achter je aan zit. Maar als de roddelbladen je achtervolgen en de paparazzi voor je huis staan te posten, is het onmogelijk om je op je gemak te voelen. Ik had het naïeve idee dat het zou zijn zoals het altijd was als ik 's zomers vijf of zes weken naar Denemarken kon. Dan was het altijd leuk, gezellig en ontspannen. Maar zo was het dus niet. Ik denk dat ik nu heel lang weg zou kunnen blijven zonder ook maar een spoortje heimwee te krijgen.' Je speelde bij Rangers met Paul Gascoigne. De ziekmakende tabloids werkten als een vliegwiel op Gascoigne''s neiging de verkeerde kant op te gaan. Moest je aan hem denken toen de Deense roddelpers jou tot doelwit had gekozen? Laudrup: 'Paul Gascoigne heeft het zwaarder gehad dan ik. Als hij uit eten ging, stond een dag later de rekening in de krant afgedrukt. Drie flessen rode wijn, stond er dan, en dan wist iedereen weer genoeg. Overal werd hij achtervolgd, bijna opgejaagd. Ik kon het al niet aan, en ik onderging misschien tien procent van wat ze hem aandeden. Het is niet raar dat hij er zo duidelijk onder geleden heeft en dat het zo'n invloed op zijn loopbaan heeft gehad. Het is jammer, want hij had anders zeker tot de absolute toppers van dit decennium behoord. Zijn genie werd natuurlijk niet in eerste instantie door de pers gebroken. Hij heeft er zelf flink aan bijgedragen, maar het is hem wel heel moeilijk gemaakt. Wat hem is overkomen, was zeker een schrikbeeld voor mij. Gelukkig achtervolgen ze me niet tot in Amsterdam, althans daar heb ik tot nu toe niets van gemerkt. Ik denk wel dat het raar overkomt als de Denen me nu hier zien voetballen. Ik ben ontspannen en speel lekker. En dat terwijl ik net voor de zomer nog een uitgebluste indruk moet hebben gemaakt. Men dacht dat ik totaal geen zin meer had om te voetballen. Dat was ook 14 zo. Maar die zin heb ik hier bij Ajax hervonden. Ik voel me weer drieëntwintig.' Voetbal is maar sport Strikt genomen is de komst van Brian Laudrup naar Ajax dus eigenlijk te danken aan de Deense Barbara Plugge, met haar niet aflatende zucht het volk te informeren. Tegen wil en dank is Laudrup opgenomen in het Deense heldendom. Voor hem is de overdreven belangstelling voor zijn persoonlijke leven minstens zo ergerlijk als AJAX MAGAZINE DECEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 14