VÖNVm>A47ÖKTöm De voertuigen die op 1 oktober meegedaan hebben aan de grote parade door Beijing. wedstrijden in de diverse leeftijdsgroepen en selecteren op grond daarvan verder uit. Aldus kunnen we een aantal selectiewedstrijden organiseren, voornamelijk met spelers van de lichtingen '83, '84 en '85. Met de geselecteerden geven we ook een drietal demonstratietrainingen, waarvan er twee - verplicht - door de gehele school worden bijgewoond. Duizend leerlingen in uniform-tenue, uitgerust met hun eigen 'reservebankje' (een soort vissersstoeltje), blijven gedurende ruim twee uur geboeid kijken en zijn enthousiast bij spectulaire acties in het positiespel, het afronden of het partijspel. Op de laatste dag is het smullen geblazen bij een wedstrijd tussen de betere spelers van de school, geboren in '88 en '89, die gewend zijn om op de 'zandbakken' te trainen en te spelen, en nu voor het eerst op het gras, en elf tegen elf, mogen spelen. PINSD/W 5 OKTOm In de ochtend vindt een afsluitende bijeenkomst plaats met alle zestig coaches, die vragen kunnen stellen, gevolgd door een bespreking met de leiding van de school. Dan volgt het moment waarop bekendgemaakt wordt welke spelers in aanmerking komen voor het Internationale Programma 2000. De afscheidslunch is zoals gebruikelijk perfect en tegen énen worden we verwacht op het treinstation van Qinhuangdao, waar om 13.08 de sneltrein vertrekt naar Beijing. Om die onvoorspelbare werkzaamheden aan de weg te ontlopen en op een andere manier het land te 'ontdekken' hebben we voor de trein gekozen. We zitten in een goede coupé en krijgen gedurende de vier uur durende reis vele afwisselende indrukken van de omgeving. WOENSDAG 6 OKTOKR De eigenlijk onvermijdelijke 'deken' van smog heeft zich weer uitgespreid over Beijing, nadat de lucht een week lang opgeklaard is geweest doordat een aantal grote industrieën rondom Beijing de fabrieken gedurende zes dagen heeft moeten sluiten om de stad op 1 oktober van bovenaf een helderder aanzien te geven. Er is vanochtend geen voetbalprogramma en ondanks het wat mistige uitzicht willen wij ons de gelegenheid niet laten ontgaan om een blik te werpen op het Plein van de Hemelse Vrede en de Verboden Stad. Wij roepen de hulp in van Helen, de gids die ons ook de Muur heeft laten zien. Als we aankomen op de grote weg, de Dong Chang'an Jie, waar de parade heeft plaatsgevonden, blijken we niet de enigen te zijn die nog wat willen zien van de voertuigen die meegedaan hebben in die parade. Rond een miljoen mensen benut de laatste dag van een volle week verplicht verlof om het centrum van Beijing te bekijken. Ondanks de drukte is het Tiananmen-plein, met de Poort met de bekende afbeelding van Mao en daarachter de Verboden Stad, toch zo immens en indrukwekkend groot datje goed door kunt lopen. Drie uur later besluiten we onze tour in de Keizerlijke Tuin. In de middag hebben we een afspraak met een delegatie van PLA 81, een legerteam uitkomend in de tweede divisie. Door een van de hoogste bazen worden we bij het hotel opgehaald en, soms behulp van zwaailicht en sirene, geloodst naar een nieuw aan te leggen sportcomplex op ruim een uur rijden ten westen van Beijing. De oppervlakte waarop het moet gebeuren is immens, de vorderingen zijn nihil. Ook met de mensen van PLA 81 spreken we over mogelijke samenwerkingsvormen, waarna we opnieuw met een sneltreinvaart naar Beijing-centrum terugkeren, waar we om 19.00 uur verwacht worden in het immense 'Arbeidersstadion'. Van de 65.000 plaatsen zijn er vanavond 20.000 bezet bij een wedstrijd die nog in het teken staat van de 1-oktoberviering tussen Peking Guoan en Torpedo Moskou. We zien een aardige wedstrijd, die in de eindfase beslist wordt door een pas in de tweede helft op volle toeren spelend Moskou (1-2). De verplaatsing van Beijing naar Shanghai, een kleine twee uur vliegen, is het belangrijkste wat vandaag op het programma staat. Binnenlands vliegen levert soms vertraging of andere problemen op, zodat niets anders gepland is. Vertraging hebben we inderdaad, maar ook een goede vlucht. We verlaten Beijing met een onbewolkt, zonnig weertje en een temperatuur van meer dan 24 graden. De smog komt ons tegemoet als we Shanghai naderen, waar het, hoewel zuidelijker gelegen dan Beijing, een beetje koud en guur is. VRIJDAG 2 OKTOm We worden ontvangen door een delegatie van de Shanghai Football Association, die in overleg met ons een aantal afspraken heeft gemaakt met mogelijk interessante voetbalobjecten. Eerst echter staat voor deze ochtend wat zien van Shanghai op het programma, en dan mag je zeker een wandeling over de kade van de bekende Huangpu, de Gele Rivier, niet missen. Als we rondrijden in Shanghai valt ons direct op hoeveel meer westers het hier is dan in Beijing. Om ook het oude Shanghai te zien wandelen we een aantal uren rondom Yu Yan Garden, waar het toerisme hoogtij viert maar je geboeid blijft door de inventiviteit en de koopmansdrift van de Chinees. AJAX MAGAZINE DECEMBER 1999 143

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 149