van Ghana naar Nederland teweegbrengt, is er nog een ander belangrijk aspect van invloed op het Ghanese talent dat naar Nederland komt, namelijk de druk die op zijn schouders rust door de verwachtingen van het thuisfront. Zonderland daarover: 'De Ghanees is bij uitstek iemand die gewend is om op te groeien in en mee te groeien met een grote familie. Hij is ook medeverantwoordelijk voor zijn familie. Als zo'n talent hiernaar toekomt, is dat met de opdracht geld te verdienen. Dat geld is niet alleen voor hem, hij moet dat verdelen onder zijn familieleden. Wanneer hij niet slaagt, is dat voor hem enorm vernederend. Hij moet dan terugkeren met lege handen terwijl zijn familie juist de hoop op hem had gevestigd. Als hij niet slaagt, is iedereen ontevreden en daarmee weet die jongen zich dan geen raad.' De gastgezinnen spelen daar dan düs ook een belangrijke rol in. Zonderland: 'De gastgezinnen spelen een cruciale rol want die zijn eigenlijk vierentwintig uur per dag het aanspreekpunt voor die jongen. Dus die moeten ook het een en ander afweten van de cultuur waar hij vandaan komt.' bijdrage aan het Ghanese voetbal. Met de verschillende academies die wij in Ghana hebben, kunnen we talentvolle voetballers op een hoger niveau brengen. Op onze academie in Obuasi zitten bijvoorbeeld vijfentwintig jongens die twee keer per dag trainen. Het is natuurlijk een doelstelling om ieder jaar één jongen te laten doorstromen naar Nederland, maar door de training en begeleiding worden die vierentwintig achterblijvers ook beter. Zij kunnen van enorm veel waarde zijn Voor het Ghanese voetbal en dat is ook erg belangrijk.' Zijn de toelatingseisen voor de academies in Ghana vergelijkbaar met de toelatingseisen in Amsterdam? Werken jullie bijvoorbeeld ook met de zogeheten TIPS? Zonderland: 'Een belangrijk aspect in het hele verhaal is dat we de jongens in principe opleiden voor Ajax. We moeten l ^ze 'dus ook opleiden conform de trainingsmethodes, de manier van voetballen en het systeem. Als ze dan bij Ajax komen, hoeven ze niet in het systeem te worden ingepast. Ze weten wat ze te wachten staat en kunnen als vanzelf mee in de manier van trainen.' academies voor te bereiden op een overgang naar Ajax of aan Ajax gelieerde clubs. Om dat te bereiken is de aanwezigheid van Nederlandse trainers noodzakelijk. Bovendien moeten de organisatie en de scouts goed op de hoogte zijn van alle mogelijkheden die het Afrikaanse voetbal te bieden heeft. Als die facetten allemaal aanwezig zijn, zijn wij ervan overtuigd dat er in de toekomst spelers naar Ajax toegaan die in aanmerking komen voor het eerste elftal. De jongens die net niet goed genoeg zijn voor Ajax moeten de kans krijgen in het eerste elftal van Ashanti Goldfields te fff spelen.' Heeft u zelf concrete plannen omtrent de duur van uw verblijf? ■Zonderland: 'Ik zit nu ruim zestien maanden in Ghana en in principe hebben we afgesproken dat ik hier voor een periode van drie of vier jaar blijf. Als die vier jaar, die het hopelijk worden, voorbij zijn en ik me net zo goed voel als nu en nog steeds dezelfde gevoelens over Ghana heb als nu dan hoop ik dat ik nog wat langer kan blijven.' De invloed van Ajax In welke opzichten is het samenwerkingsverband van invloed op de situatie in Ghana? Zonderland: 'Het samenwerkingsverband dat Ajax met Ashanti Goldfields heeft, betekent ten eerste een enorme financiële bijdrage aan het land Ghana. Daarnaast levert Ajax natuurlijk ook een aanzienlijke Plannen en döefert Wat zijn voor Ashanti Goldfields de doelstellingen op korte termijn? Zonderland: 'Voor het eerste elftal van Ashanti Goldfields is de doelstelling ieder jaar bij de bovenste drie te eindigen. Alleen dan kan er internationaal Afrikaans voetbal worden gespeeld. Daarnaast proberen wij de spelers op de Moet binnen die vier jaar ook de samenwerking met Ajax goed op poten staan? Zonderland: 'Wij hebben voor onszelf gezegd dat we ons ten doel moeten stellen dat we uiterlijk twee jaar uittrekken om alles helemaal klaar te hebben. Na die twee jaar moeten wij en Ajax de vruchten gaan plukken.' 132 AJAX MAGAZINE DECEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 138