Obuasi waar de Goldfields zitten. Deze stadions hebben grasvelden, tribunes - soms zelfs overdekte -, goede kleedaccommodaties, parkeergelegenheid en ontvangstmogelijkheden. Dat zijn de basisvoorwaarden waaraan een stadion moet voldoen. Erg luxe is het allemaal niet, maar wel zeer functioneel.' Opvallend is de aanwezigheid van grote hoeveelheden politie bij de diverse duels. Zonderland, die alle thuiswedstrijden en een groot deel van de uitwedstrijden van Ashanti Goldfie^s ziet, verklaart dat als volgt: 'De Ghanees is over het algemeen snel beïnvloedbaar en enorm emotioneel. Een voetbalwedstrijd is het uitje van de week. De Ghanezen hebben niks anders; geen radio, geen televisie, ze hebben bijna Helemaal niks. Het enige wat ze hebben, is die voetbalwedstrijd waar ze veertien dagen lang naar uitkijken. Op de dag van de wedstrijd geven ze hun hele ziel en zaligheid, ook de spelers doen dat. Een andere bijkomstigheid is dat Ghana het grootste bierverbruik ter wereld heeft. Ook de supporters van al die clubs lusten dus graag een goed glas bier en we weten met z'n allen wat het betekent als je veel of te veel drinkt. De emotie, die bij die mensen toch al aanwezig is, wordt dan nog eens versterkt en daardoor gebeurt er elke wedstrijd wel wat. Voor de wedstrijd, tijdens de wedstrijd, na de wedstrijd, er is altijd wat bijzonders. Om dat alles toch een beetje in de hand te houden, zorgen de thuisspelende clubs ervoor dat er altijd voldoende agenten of militairen aanwezig zijn. Om de spelers en de supporters van de tegenpartij te beschermen, is dat echt noodzakelijk.' Ook de arbitrage is van invloed op het gedrag van de supporters. Net als Europese landen beschikt Ghana over een uitgebreide scheidsrechtersopleiding en diverse cursussen. De richtlijnen zijn dus in principe bekend, maar toch blijken de scheidsrechters vrij gemakkelijk te beïnvloeden. Ad Zonderland zegt hierover: 'Als je eenmaal een aantal wedstrijden hebt gevolgd, moet je eigenlijk wel concluderen dat scheidsrechters beïnvloed worden om het resultaat mede te bepalen. De bewijzen voor een dergelijke conclusie zijn j|. natuurlijk niet altijd voorhandenjdus daarom moet je met dit soort beweringen altijd voorzichtig zijn. Feit is wel dat het gebeurt, daar kun je niet omheen.' Hollandse kost U zei eerder al dat de mensen in Ghana weinig beelden zien van het voetbal in Europa. Weten zij iets van het Nederlandse voetbal Zonderland: 'Als je met de Ghanezen praat over het voetbal in Nederland hebben ze het vooral over Johan Cruijff. Ook praten ze over Kluivert, Bogarde en Winter. Dat zijn natuurlijk donkere jongens en dat spreekt ze aan. Van de Ghanezen die in het buitenland voetballen, hebben ze wel eens gehoord, maar voor de rest hebben ze weinig voorbeelden in het Nederlandse voetbal. Onze Nederlandse trainers proberen daarom dus te kijken of ze een klein beetje van het Nederlandse voetbal kunnen inpassen in het Ghanese voetbal.' Het beeld van Nederland, van Ajax en van de buitenlandse clubs in het algemeen is beperkt. Een van de oorzaken hiervan is het gebrek aan voorlichting. De afgelopen jaren zijn veel jonge Ghanese voetballers in handen gekomen van malafide makelaars. Zij werden van de ene dag op de andere op het vliegtuig gezet en kwamen bij een club in Europa terecht. Het enige wat ze dan van die club wisten, was de naam. Ze wisten niks van de clubcultuur, ze kenden geen mensen van de club, van het land wisten ze niks en ook de stad was hen onbekend. Op de voetbalscholen van Ashanti Goldfields worden de talenten daarom niet alleen voetbaltechnisch opgeleid. Ook de educatieve ontwikkeling neemt een belangrijke plaats in. Door verhalen over Nederland, de Nederlandse cultuur, het klimaat en de eet- en leefgewoontes proberen Zonderland en zijn mensen een beeld te creëren van Nederland. Natuurlijk zijn ook Amsterdam en Ajax daar een belangrijk onderdeel van. Zonderland: 'De Ajax-cultuur en de mensen van de club komen uitgebreid aan bod. Als er dan in de toekomst een of twee jongens naar Amsterdam komen, weten ze in ieder geval waar ze terechtkomen en in welke cultuur ze zullen leven. Ze stappen dan niet helemaal onvoorbereid binnen, maar hebben al een basis.' Is dat voorbereiden echt alleen woordelijk of eten ze bijvoorbeeld ook Nederlandse producten? Zonderland: 'Toevallig heb ik onlangs een paar boeken over Nederland meegekregen en ik ben ook bezig om een videoband over Nederland te bemachtigen. Dan wordt hun kennis over Nederland ook met beelden aangevuld en dat is natuurlijk erg belangrijk.' Naast de cultuurshock die een overgang De aanwezigheid van grote hoeveelheden politieagenten en militairen kenmerkt de entourage in Ghanese stadions, waar mede door overmatige bierconsumptie de gemoederen danig verhit plegen te raken.

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 137