keer dat je geen kampioen wordt tegen clubs als Feyenoord of PSV maar juist tegen de kleintjes. Toch hebben ze hun hoofd er niet bij tegen Heerenveen en zo werden drie kostbare punten verloren.' Twee weken later verloor de Al opnieuw maar met dat verlies kon iedereen leven. Op de eigen Toekomst ging de Al met 0-2 ten onder tegen Vitesse, een van de sterkste ploegen uit de eredivisie van de landelijke A-jeugd. Maar Harms plaatst wel kanttekingen bij de overwinning van de Arnhemmers. 'Tegen ons deed Mustafa Riga mee, een speler die in leeftijd nog wel A-junior is, maar ook al bij het eerste speelt. Zo deed hij ook mee toen Vitesse voor de UEFA Cup tegen Lens moest spelen. Bij Ajax komt het niet voor dat met spelers op die manier geschoven wordt. Wij vinden dat niet goed voor de opleiding, maar Vitesse heeft het goed recht om het wel te doen. Er zijn geen regels die dit verbieden.' Beleving lijkt de laatste jaren het meest gebruikte woord in de voetballerij. Ook Harms gebruikt het als het over zijn Al gaat en ook oud-spelers zoals Wim Kieft, Danny Blind en Stanley Menzo, die momenteel op de Toekomst stage lopen, laten het geregeld over hun lippen rollen. Ronald Koeman zei vorig jaar al: 'Voetbal doe je voor je plezier. Beleving moet je vanuit je natuur hebben. Dat kun je niet aanleren. Ze moeten wel willen.' Tandem Het is natuurlijk niet allemaal kommer en kwel met 'de jeugd van tegenwoordig'. Het gros wil wel goed en graag voetballen en dat doet de Al dan ook op gezette tijden. Zo werd tegen Telstar voor het eerst dit seizoen 'de nul gehouden', zoals dat zo mooi heet in het voetbaljargon. Op een zonnige zaterdagmiddag was de ploeg uit IJmuiden geen partij voor Ajax tijdens de streekderby. Opvallend was dat Maarten Stekelenburg op doel stond. Hij is eigenlijk nog een speler van de A2 maar 'Schippie' wilde hem de kans geven om zich in de Al te bewijzen. Stekelenburg keepte alsof hij er al jaren stond. Hij straalde de rust uit die een doelman nodig heeft. Echt zwaar had hij het tegen Telstar echter niet. Ajax was duidelijk beter en scoorde vijf keer, mede door de tandem Youssouf Hersi-Kwame Quansah. De laatste scoorde twee keer tegen de ploeg uit IJmuiden en Hersi zelfs drie keer. Twee keer op aangeven van Quansah en één keer na een mooie lange voorzet van Regilio O'Neil. De Al is dus op de goede weg, maar moet niet op zijn lauweren gaan rusten. Harms: 'Binnenkort krijgt iedereen weer een tussenrapport. John zal niet schuwen om jongens die bij de Al niet presteren terug te zetten naar de A2.' Maar zo'n vaart zal het niet lopen. Niemand heeft voor niets het hoogste jeugdelftal gehaald. Trainer in spe Een opvallend nieuw gezicht bij de Al is dat van Sonny Silooy, oud-Ajacied en nu verdediger bij De Graafschap. Hij loopt elke maandag met de jeugd mee. 'Ik heb nooit de ambitie gehad om trainer te worden, maar nu ik ermee bezig ben, vind ik het fantastisch om te doen.' Silooy is veranderd en kent zijn verantwoordelijkheden nu hij een voorbeeld voor de jeugd moet zijn. De eeuwige lachebek is een serieus ogende man geworden. Dit seizoen maakt hij af bij De Graafschap. Of de inmiddels 36-jarige Zaandammer dan nog een jaar doorgaat weet hij nog niet. Zo niet, dan heeft hij in ieder geval een nieuwe passie. Wie zou van Silooy niet willen leren voetballen? AJAX MAGAZINE DECEMBER 1999 105

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 111