Foto: Louis van de Vuurst Als invaller voor Ferdi Vierklau maakte Christopher Kanu tegen Dukla zijn debuut in Ajax 1. Gelukkig toonde Ajax dit keer wat meer veerkracht dan tegen RKC. Toch moest Brian Laudrup in eerste instantie de zaak weer op de rails zetten door ogenschijnlijk heel simpel 1-1 te maken op een moment dat in de wedstrijd niets daarop wees. Hij mikte de bal precies door de benen van z'n tegenstander in de linker benedenhoek van het doel raak. En of het nog niet genoeg was deed de Deen een soortgelijke actie in de tweede helft nog eens dunnetjes over om Ajax daarmee aan de leiding te brengen. Tk merkte dat de voorsprong van Vitesse het vertrouwen van mijn medespelers aantastte. Daarom waren mijn doelpunten zo belangrijk,' verklaarde Laudrup na afloop. 'We hebben duidelijk meer tijd nodig om op elkaar ingespeeld te raken. Gelukkig had Michael me al verteld hoe moeilijk het Ajax-systeem is.' Vitesse kon er weinig tegenover stellen. Alleen Van Hooijdonk blonk uit in het nemen van schitterende vrije trappen waarvan de laatste op de lat boven Grim belandde. Invaller Shota Arveladze kon zich nog even uitleven in de spits als vervanger van Nikos Machlas. De Griek wekte de indruk nog steeds veel moeite te hebben z'n draai in de spits te vinden. Arveladze had het dit keer echt naar z'n zin en bekroonde dat met een schitterende goal, waardoor Ajax met de 3-1 winst Vitesse voorlopig van zich afschudde. 38 doelpunten Verrassend in deze wedstrijd was het debuut in de basis van Kevin Bobson op de linksbuitenplaats. Met leuke bewegingen en bijna een doelpunt liet hij zien tot veel in staat te zijn. Maar Ajax heeft meer talenten in huis van wie veel verwacht wordt. Spelers als Brutil Hosé, Daniel Cruz, John O'Brien, Mitchell Piqué, Jason Culina en Aaron Mokoena zijn jonge talenten die nu nog veelal in Ajax 2 uitkomen maar toch al tegen het eerste elftal aanleunen. Door hard te knokken kunnen zij dat eerste elftal bereiken, zoals Richard Knopper en Tim de Cler daarin voorlopig min of meer een basisplaats verworven hebben. De jonge talenten uit het tweede elftal weten achter zich opnieuw een lichting met wellicht de capaciteiten voor het hoogste niveau. De Al-jeugd van John van 't Schip herbergt mooie talenten en boekt prima resultaten, andere teams doen dat veelal ook, maar bij de El moet het helemaal goed zitten. Want 38 doelpunten maken in een wedstrijd doe je ook niet zomaar! Honderdste Net als bij de eerste wedstrijd in de ArenA viel er voor Ajax ook in de tweede ontmoeting met Dukla Banska Bystrica geen enkele eer te behalen. De thuisoverwinning (6-1) had Ajax al nagenoeg de zekerheid gegeven zich te hebben geplaatst voor de volgende ronde in het UEFA-Cuptoernooi, waardoor de tweede wedstrijd eigenlijk nooit geweldig meer kon worden. Het was in Slowakije de honderdste uitwedstrijd van Ajax in het Europese voetbal. Op 20 november 1957 nam onze club voor het eerst deel aan het Europa-Cuptoernooi voor landskampioenen met een uitwedstrijd tegen het Oost-Duitse SC Wismut Aue. Ajax won met 1-3 en honderd uitwedstrijden later behaalt het dezelfde score tegen Dukla Banska Bystrica. De ploeg moest het dit keer doen zonder Aron Winter (ziek) en Richard Witschge (geblesseerd). Zeker in de eerste helft was er weinig inspiratie waarbij vooral onze voorhoede maar geen kans zag echt gevaarlijk te worden. De inbreng van Shota Arveladze voor Nikos Machlas gaf een dusdanige verbetering dat de pal voor rust opgelopen 1-0 achterstand na de hervatting onmiddellijk door de Georgiër hoogst persoonlijk werd gelijkgetrokken. Verder bleef de wedstrijd een wat vlakke vertoning met onnodige overtredingen. Frank Verlaat viel geblesseerd uit waardoor de Roemeen Christian Chivu z'n opwachting en debuut kon maken. Kevin Bobson begon in de basis en voorzag zijn optreden van een gouden randje door een doelpunt (1-2). 'Debuteren in Europa en scoren, het is een jongensdroom,' zei hij een beetje zenuwachtig bij zijn eerste optreden voor de televisiecamera's. Christopher Kanu maakte als invaller voor Ferdi Vierklau eveneens zijn debuut en kwam zelfs bijna tot scoren na een hoogstandje van het soort waar zijn broer Nwanko patent op heeft. In blessuretijd tilde Brian Laudrup Ajax nog naar een 1-3 winst, zodat Ajax in de eerste UEFA-Cupronde bij elkaar negen doelpunten maakte na twee keer op achterstand gekomen te zijn. Het klinkt als heel wat, 9-2, maar kan de ontevredenheid over het vertoonde spel niet wegnemen. Dat zal beslist beter moeten tegen het nog niet eerder ontmoete Hapoel Haifa, dat in de voorronde Club Brugge elimineerde uit het toernooi. AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 70