De combiregeling Velen van u zullen tot op heden weinig met de combiregeling te maken hebben gehad, maar de supporters die regelmatig onze uitwedstrijden bezoeken des te meer. Bij bepaalde wedstrijden kan de lokale overheid bepalen dat er een combiregeling van kracht is. Supporters van de bezoekende partij mogen dan niet met eigen vervoer naar de wedstrijd, maar dienen gezamenlijk per bus of per trein te reizen. Stel u woont in Harlingen en wilt onze uitwedstrijd tegen Cambuur bezoeken, die bijvoorbeeld om 19.30 uur begint. U heeft inmiddels een combikaartje bij de SENS gekocht, neemt een vrije middag en reist 's middags al om 13.00 uur met de bus en de trein naar Amsterdam af. U arriveert om 16.30 uur bij de Amsterdam ArenA. Daar staan inmiddels al wat supporters op de bussen te wachten. Om 17.30 uur vertrekken de bussen, nadat goed gecontroleerd is of u wel een uitkaart bezit. In sommige bussen kunt u een blikje fris en een broodje kopen, maar er zijn ook bussen waar niets verkrijgbaar is. In de bus wordt uw combikaartje gewisseld voor een toegangsbiljet. Een uur voor de wedstrijd komt u keurig bij het stadion aan en onderwerpt u zich aan de uitgebreide controles en fouillering. Eenmaal in het vak aangekomen wordt u plotseling echter geconfronteerd met supporters, die wel een combikaartje hebben, maar die niet met de bus zijn gekomen. De toegang zou hun door de autoriteiten moeten zijn geweigerd, maar nee hoor, ze mochten er gewoon in. Uw klomp breekt. U moet al om één uur van huis, u houdt zich aan de regels, maar een ander kan gewoon om zeven uur met de auto uit Amsterdam vertrekken, lapt de regels aan zijn laars, maar mag toch naar binnen. Die persoon is al om kwart over tien weer thuis, maar u moet eerst weer mee terug naar Amsterdam en moet daarna weer terug naar Harlingen, dus u ligt er voor twaalven niet in. U bent woest en u besluit in het vervolg de combiregeling ook aan uw laars te lappen. Gelijk heeft u, maar u krijgt daags daarna een brief van Ajax waarin staat, dat u uw uitkaart kwijtraakt als u dat doet. En daar heeft Ajax weer gelijk in. Er is mij de afgelopen weken vaak gevraagd wat ik hier nu van vind. Welnu, ik kan mij goed voorstellen dat Feyenoord - Ajax een combiregeling met zich meebrengt. Feit is echter wel dat de lokale overheden wel erg gemakkelijk naar het middel van de combi grijpen en er momenteel te pas en te onpas mee rondstrooien. Je kunt aan een supporter niet langer uitleggen waarom ze een uitkaart met pasfoto moeten hebben (ze zijn dus op goed gedrag geselecteerd) en toch vrijwel altijd in de combi worden gedwongen. Als dan de lokale overheden ook nog eens mensen toelaten die zich niet aan de regels houden, is de beer los en daar heb ik alle begrip voor. De meeste clubs en overheden in Limburg hanteren de combiregeling niet en daar gebeurt nooit wat. Maar er zitten bij MVY in ons uitvak opeens wel mensen die geen uitkaart van Ajax hebben en daar door MW en de lokale overheid wel zijn toegelaten. Dat is in mijn ogen absoluut ontoelaatbaar. Het rommelt met de regelgeving rondom de combi, hij wordt veel te vaak afgedwongen en clubs en lokale overheden houden zich niet aan de afspraken die zijn neergelegd in de aanbevelingen van de commissie- Stekelenburg, die door de Algemene vergadering Betaald voetbal unaniem zijn aangenomen en die een aanhangsel zijn geworden van het in april 1997 al door alle betrokkenen ondertekende beleidskader. Daar komt nog bij, dat de combi duur is, ook al geven de clubs korting op het kaartje. Een gezin van vier personen is voor de uitwedstrijd tegen Cambuur met de combi circa tweehonderd gulden kwijt. Zou je met eigen vervoer mogen reizen dan scheelt dat heel veel geld. Als je de mensen in een (dure) combi dwingt, dan zou die combi voordelen moeten hebben. Denk hierbij aan comfort, voldoende eten en drinken, op tijd aankomen, voorrangsbehandeling, etc. Hier schort het echter te vaak aan. Ik kan dan ook heel goed begrijpen dat de supporters van diverse clubs de handen ineen hebben geslagen en in december massaal actie willen gaan voeren tegen de combiregeling. Zij willen de combi dan massaal negeren en met eigen vervoer naar de wedstrijden gaan. Mijn advies zou zijn om met een afvaardiging van de BOVS, FSV en KNVB, eventueel aangevuld met vertegenwoordigers van supporters van de clubs die het meest met de combi geconfronteerd worden, eerst een bezoek te brengen aan de minister van Binnenlandse Zaken, de heer Bram Peper. Dat moet echt helpen, want hij is de baas van de burgemeesters en de korpschefs, de initiators van de combiregeling. Helpt dat niet, dan zou actie pas op zijn plaats zijn en deed ik er zelf ook aan mee. Michael van Praag AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 53