Foto: Louis van de Vuiirst weer naar het zwembad, dan ga je weer in de zaal wat doen eil zo doe je langzaam maar zeker je ervaring op als trainer. Ondertussen heb ill daar ook mijn trainersdiploma gehaald voor dat niveau. Daarna ben ik meel richting Zürich gegaan, naar FC Steva. Daar heb ik drie jaar met veel pleziel gewerkt, en toen kwam die Duitse club, FC Singen.' 1993 - 1996 Duitsland, Singen, FC Singen '04 'Het niveau was dair niet eens zoveel hoger, maar de meitaliteit van de spelers is wel heel anders. Veel beter, veel fanatieker. Ik reed drie keer pa: week voor de training vanuit Zwitserland naar Duitsland en dan had je in het weekend je wedstrijd. Dat was toch steeds weer 135 kilometer heen en terug, maar ik had het er graag voor over, hoewel het voor hel gezin een behoorlijke belasting was. Hét |vas een ploeg die net gepromoveerd was naar een niveau rond de vijfde liga. Na een paar aankopen stond er echt een goede pk»eg, die klaar was voor de Oberliga. En toeli kwam het Nederlands elftal opeens om de hoek kijken.' 1 oktober 1996 - heden Nederland, Zeist, Nederlands elftal 'Op een avond kwam ik na een training thuis, het was elf uur, mijn vrouw lag al op bed maar ze had een briefje geschreven met daarop de tekst dat Guus Hiddink had gebeld en of ik die maar even kon terugbellen. Tja, dacht ik toen, misschien moet hij iets weten over een speler of zoekt hij een goede locatie voor een trainingskamp, ik had echt geen idee. Ik heb hem meteen teruggebeld. Na wat koetjes en kalfjes vroeg hij of we niet een keer samen om de tafel konden gaan zitten. Zegt 'ie: "Ik kom overmorgen naar Zürich, dan wordt er wel een plaats geregeld op het vliegveld waar we rustig kunnen praten." Ik was helemaal niet bezig met het idee dat het om een functie bij Oranje zou gaan. Integendeel. Maar dat werd het dus toch. Ze zochten een oud-voetballer die het klappen van de zweep kende en ik zou de mogelijkheid krijgen om de verschillende cursussen te gaan volgen. Dat was natuurlijk fantastisch, maar ik zei meteen dat ik nog wel een tweejarig contract had bij de club. Daar moesten we wel eerst uitkomen, anders zou ik het niet doen. De volgende dag ben ik direct naar de club gegaan en heb ik het verhaal verteld. Ik had wel wat gemengde gevoelens, want ik had het erg naar mijn zin bij Singen. Er waren spelers speciaal voor mij naar die club gekomen en die moest ik nu teleurstellen. Voor de spelers was het dan ook echt een klap. We hebben ook gesproken over een regeling waarbij ik deels voor de KNVB zou gaan werken en deels voor de club, maar dat was toch niet iets wat volgens het 48 AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999 bestuur zou werken, zij wilden liever een trainer die echt altijd beschikbaar was. Ik ben op de aanbieding van de KNVB ingegaan maar heb wel nog heel veel contact gehouden met de club. Elke week belden we een paar keer. Met de winterstop van 1996 stonden ze zes punten los van de tweede plek, dus het ging hartstikke goed. Ze begonnen te scoren, dat was gewoon fantastisch. Tussendoor ben ik nog een keer teruggegaan en heb ik iedereen mee uit eten genomen. Na de winterstop ging het echter toch minder, en op de laatste speeldag stonden ze nog maar één punt voor, met de uitwedstrijd tegen nummer twee op het programma. Die werd verloren met 2-0. Daarna ben ik bij de play-offs nog een paar keer teruggegaan en via de play-offs hebben ze het toch nog gehaald. Nu wordt het contact wat minder, maar ze staan wel middenmoot in de Oberliga. Zo'n kans bij de KNVB krijg je nooit meer, die moet je pakken. In oktober '96 ben ik begonnen, met de wedstrijd tegen Wales. In het begin sta je toch een beetje te kijken hoe het allemaal gaat. De spelers kende ik wel allemaal, dat was het probleem niet. Ik werd meteen goed opgenomen door de groep, hoewel er toch genoeg jongens waren die mij nooit echt hebben zien voetballen. Jongens als Kluivert en Seedorf lagen toen nog in de luiers. Af en toe speel ik mee met partijtjes en dat is uiteraard fantastisch. De spelers vinden dat ook wel mooi, daar nemen ze hun petje voor af. Het voetbal heeft zich enorm ontwikkeld de laatste jaren en daar moet je als trainer ook in meegaan, maar dat gaat vanzelf, mede dankzij mijn ervaring in al die verschillende landen met al die verschillende mensen en culturen. Kijk, een theoreticus heeft zo zijn dingen, die kan alles goed uitleggen, maar je dwingt toch ook veel respect af wanneer je bepaalde acties voor kunt doen. Ik heb nu nog een contract tot na het EK en voorlopig bevalt het me heel erg goed. Maar je weet nooit hoe net kan gaan in het voetbal, daarvoor hoef je alleen maar naar mijn lijstje met clubs te kijken, haha! Het gaat goed met het gezin, ik ben gezond, heb een fantastische baan, ja hoor, schrijf maar gerust dat Johan Neeskens een gelukkig mens is.'

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 48