Mijn tas stond thuis al klaar, dat was het leven van de jonge Neeskens. En toen kwam Ajax.' 1970 - 1974 Nederland, Amsterdam, Ajax 'Toen ik zestien was, speelde ik al in het eerste van RCH, dat toen nog tweede divisie speelde. Dan is het toch zo dat bepaalde scouts komen kijken, zeker omdat ik ook in de UEFA-jeugd speelde. Na mijn tweede seizoen in het eerste kreeg ik de mogelijkheid om naar FC Twente, Den Haag, Feyenoord of Ajax te gaan. Ik heb toen voor Ajax gekozen omdat dat van jongs af aan mijn favoriete club was. Ik keek verschrikkelijk tegen de Ajacieden op. Aan de muur boven mijn bed hingen posters van Ajax en natuurlijk van Cruijff, want dat was mijn favoriete speler. En als je dan de mogelijkheid krijgt om daar te gaan spelen, dan moet je die kans grijpen. Ik kende wel al wat jongens van Ajax 2 uit de UEFA-jeugd, zoals Johhny Rep, Sjoerd de Ruiter en Dirk Visser. Ik had het idee dat ik met die jongens in het tweede zou gaan spelen, en af en toe mee zou trainen met Ajax 1 om wat bij te leren. Misschien zou ik dan aan het eind van het tweede jaar een kans krijgen. En als ik zou voldoen, mocht ik misschien wel blijven en zo niet dan had ik in ieder geval een mooi avontuur gehad en was ik weer een ervaring rijker. Met dat doel ben ik naar Ajax gegaan. In de voorbereiding maakte ik gewoon alles mee en speelde ik al aardig wat in het eerste. Ik was toen gewoon contractspeler. Mijn eerste contract leverde me duizend gulden per maand op. Dat was toen veel geld, zeker in vergelijking met wat ik bij Bakker verdiende. Daar bleef de teller steken tussen de vijf- en zeshonderd per maand. Bij RCH kreeg ik zo'n driehonderd gulden. Maar op dat moment telde dat helemaal niet voor mij, ik was allang blij dat ik bij Ajax kon komen. Gewoon, om daar veel te leren en mezelf zo goed mogelijk te verbeteren. In het begin krijg je dan wel genoeg kansen, zoals tegen Chelsea in de voorbereiding. Ik speelde 45 minuten, we speelden 1-1 en ik kreeg na afloop goede kritieken. Tot mijn grote verbazing stond ik er de eerste competitie wedstrijd tegen NEC meteen in! Dat was mijn debuut. Toen kwam in september meteen al de eerste Europa-Cupwedstrijd tegen Tirana in Albanië, een dag na mijn negentiende verjaardag. Dus dat was fantastisch. Eigenlijk ging het toen allemaal heel erg snel, want in november kreeg ik de eerste oproep voor het Nederlands elftal. Foto: Louis van de Vuurst

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 39