'Deze man traint al eeuwenlang enkele jeugdelftallen van Sampaio. Hij heet Paraiba. Vroeger dacht ik altijd dat ik niet eens zo groot als hij zou worden, maar je ziet, het is me toch gelukt, haha!' 'Dit de zijkant van het hoofdgebouw, met rechts op de foto nog een stukje waslijn. Ook hier zie je weer de grote reclames voor Manuel Ribeiro.' gewoon gevoetbald worden op het stugge gras en de keiharde ondergrond. Geen van de spelers lijkt hier echter een probleem van te maken. Een veld is een veld, en verder niet zeuren, lijken de spelers te denken. Hier geen gras-ingenieurs die zich dag in dag uit buigen over de gevoelige grassprietjes. Kein keloel, fussballen luidt het motto bij SCFC. Na de training scholen de spelers samen bij een aftandse bus, die de meest begaafde jonge profs weer richting stad brengt. Een sorbetverkoper 'In het hoofdgebouw hangt dit bidprentje om de spelers geluk te brengen. Daaronder een postertje van de club, met daarbij de tekst 'de meest geliefde'. Je ziet dat ze met het witten van de muren niet erg netjes zijn geweest.' doet goede zaken en na een uurtje verlaat hij met zijn ezel Parque José Carlos Macieira. Goede jeugdopleiding Vijftien jaar was de kleine Wamberto toen hij in 1989 de overstap maakte van zijn allereerste club Ferroviario naar Sampaio. 'Dat was op zich al een grappig verhaal,' vertelt Wamberto. 'In die tijd was het al gebruikelijk dat er transfersommen voor heel jonge spelers werden betaald, maar Sampaio had eigenlijk geen geld in de kas. Ze hebben toen maar een hele hoop kleding, ballen, schoenen en ander voetbalmateriaal aan de mensen van Ferroviario gegeven, dat was dus eigenlijk de transfersom.' Wamberto was bijzonder in zijn nopjes met de overgang naar zijn nieuwe club, al was het maar vanwege de goede naam op het gebied van het opleiden van spelers. Wamberto: 'Sampaio staat zeer goed bekend om zijn jeugdopleiding. Je speelt er een paar jaar om vervolgens de overgang naar een grotere club te maken. Voor mij werd dat na een paar seizoenen het Belgische Seraing.' De naam van de Noord-Braziliaanse club, die momenteel uitkomt in de eerste divisie, is afkomstig van de vroegere held Sampaio Correa die veel voor de staat Maranhao, waar de club zich bevindt, heeft betekend. Wamberto benadrukt dat de naam niets te maken heeft met het Aziatische land AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999 33

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 33