half uur. Zijn vrouw vergezelt hem. Hoe gaat het met Van Halst? "Kut", zegt-ie. Chris van Nijnatten in Algemeen Dagblad van 13 september Ergo, ik denk dat het zonder die liefde, dat 'fan-van-de-sport-zijn' niet mogelijk is om verslaggever te zijn. En ik weiger ook aan te nemen dat sporters meer dan vroeger banaliteiten hebben te melden. Het aantal banale podia is vergroot, dat wel. David Endt in Algemeen Dagblad van 13 september Of men wil of niet, het publiek wordt aangetrokken door een meer oppervlakkige en liefst sensationele berichtgeving. David Endt in Algemeen Dagblad van 13 september 'Je ziet er zelf ook niet uit', zal de lezer van de schrijver van dit stukje zeggen. Klopt. Ik heb te veel naar Studio Sport, Match of the Day en Canal+ gekeken, naar close-ups van De Boer, Freund, Batty, Bergkamp en Möller. Je trekt je het lot van die mensen aan en verfrommelt mee. Jan Mulder in de Volkskrant van 13 september "Uit een kans moet je eigenlijk scoren, een vrije schietkans op een paar meter van de keeper bijvoorbeeld. Een mogelijkheid is zo'n typisch net-niet-geval. Een kopduel tussen aanvaller en verdediger en vervolgens rolt de bal buitenkant paal naast, zoiets, dat is een mogelijkheid." Gerard van der Lem in Sportweek van 14 september Nederland heeft de top 3 erg hard nodig, maar is totaal blind voor haar problemen. Als je Europees bij wilt blijven, moet je ook 'Kijkoperatie': clubarts Piet Bon werpt voor aanvang van Ajax - Heerenveen een blik door de lens van fotograaf Louis van de Vuurst. Foto: Louis van de Vuurst Europees denken, het is 1999 en de hele situatie is niet leuk, niet charmant, niet romantisch, maar toen Ajax in '95 Europa veroverde, vonden we dat met z'n allen toch wel erg prettig. Nu Ajax in Frank Kales een man met ballen heeft die net zo realistisch en egoïstisch is als Jorien van den Herik van Feyenoord kan het grote aanhaken alsnog beginnen. Robert Heukels in Sportweek van 14 september Ajax-voorzitter Michael van Praag houdt zijn mond, maar zijn algemeen directeur Frank Kales schreeuwt voor twee. Johan Derksen in Voetbal International van 15 september Aan de bestuurstafel besprak ik met beide voorzitters alledaagse voetbalzaken. Het aardige was dat zij absoluut geen rivaliteit uitstraalden, maar Van den Heriks eerste sigaretje van die dag en het derde kopje koffie van Van Praag verrieden een uur voor aanvang toch al een lichte opwinding. Mario van der Ende in Voetbal International van 15 september 20 november 1957, niet bij omdat hij geen vrij kreeg van zijn baas. Zo ging dat in die dagen.) Als Bobson ineens geblesseerd aan zijn knie raakt, vertelt Snoeks dat iedereen bij Ajax zo bezorgd was over de buikpijn van Bobson tijdens de training een dag eerder. Bij het zien van een met pijn vertrokken gezicht en een naar zijn knie grijpende Bobson zegt Snoeks: 'Maar dit is alles behalve last van buikpijn.' Als Machlas na een half uur wordt gewisseld, komt Snoeks meteen met een analyse: 'Machlas speelde z'n eigen wedstrijd. Eigenlijk deed hij niet mee en speelde Ajax met tien man. Hij heeft zich zelf uit de wedstrijd gespeeld.' Over Dani is Snoeks een stuk positiever. Bij een succesvolle solo van de Portugees roept hij enthousiast: 'Dani gaat als Tomba in z'n beste dagen langs de poortjes.' Als de Slowaken even later scoren, volgt er een typisch staaltje van ingetogen Snoeks- humor. Op het scherm zien we een hoopje uitzinnige Dukla-spelers en Frank weet kennelijk niet wie het doelpunt heeft gemaakt. Snoeks: 'De man onderop heeft gescoord. Het is Malatinsky die wordt uitgegraven, dan zal hij de doelpuntenmaker wel zijn.' In de rust zien we de kersverse Studio Sport-analyticus Ronald Spelbos. Hij heeft een verhelderende kijk en legt alles bovendien goed uit. Een aanwinst voor de NOS, lijkt mij. Spelbos: 'Het is triest om te zien hoe Ajax speelt. Ze laten zich zelfs terugvallen. Er is weinig vertrouwen, zie Machlas. Die functioneert niet. Hij heeft tijd nodig, het Ajax-systeem is lastig voor hem. Ajax' sterkste punt, de balcirculatie, is vandaag slecht.' Als de tweede helft begint, ligt de 1-1 van Arveladze er al in. Snoeks excuseert zich voor de late terugkeer, maar stelt tevreden vast dat de doelpunten in Slowakije 'wel twaalf keer' worden herhaald. Snoeks meldt ondertussen dat Machlas in tranen in de kleedkamer is achtergebleven, zwaar aangeslagen. Als in de tweede helft Vierklau zichtbaar teleurgesteld van het veld gaat, zegt Snoeks: 'Ook Vierklau moet zo te zien getroost worden, hoewel de tissues hier niet nodig zijn.' Bobson maakt in de 65ste minuut op fraaie wijze 1-2. Bij de zesde herhaling zegt Snoeks: 'Ja hoor, hij telt echt!' Dan is het de tijd voor de commentator om te gaan afronden. Snoeks trekt alvast enige conclusies: 'Er is veel schade bij Ajax, zo vlak voor de uitwedstrijd tegen AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999 241

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 241