zegt Waas, was het 'hop-d'r-op'. Altijd loerde het gevaar, overal diende je alert te zijn, voortdurend moest je weten wat je tegen wie zei. In de kleedkamer regeerde de grootste bek. Nee, op zijn mondje was hij niet gevallen. Maar dat was hooguit op school in zijn voordeel. Bij Ajax golden andere wetten. Wie laag in de pikorde staat, moet zich aanpassen. 'Ik wist: als ik me bij Ajax gedroeg zoals ik op school deed, zou ik het niet redden. Ik moest voortdurend schipperen tussen twee werelden. School en Ajax. Bij Ajax stond ik op de rem, was ik veel minder mijzelf, je moest ervoor zorgen niet het lulletje te zijn. Kleedkamerhumor is leuk, maar tegelijk ook verschrikkelijk. Dodelijk soms. Als je als 14-jarige nog geen schaamhaar hebt, heet je Kojak. Als je je haar wilt wassen, is de shampoo vervangen door barbecuesaus. Aan al die rotgeintjes heb ik meegedaan. Ik heb me kunnen handhaven, omdat ik had geleerd van me af te bijten. En nog steeds kan ik heel primair, direct en hard reageren. Bij Ajax heb ik geleerd hoe ik mensen kan raken.' Eén wereld In het tweede jaar bij de A-junioren komt een einde aan 'de gevaarlijke, onzekere periode'. Met zijn vwo-diploma op zak meldt hij zich aan bij de ALO. Het puberale is er bij hem en zijn medespelers af. In de onderlinge omgang hoeft niet meer zo gescoord te worden. 'Ajax en het leven buiten Ajax werden één wereld. Alles werd veiliger, rustiger. En ondertussen ging ik steeds beter voetballen.' Het eerste A-junioren-elftal, voorportaal van het betaalde voetbal, blijft net buiten bereik. Op z'n 18de gaat hij over naar het derde seniorenteam, een elftal dat in die jaren dienst deed als een verlengde wachtkamer van het eerste. 'Een goed elftal, maar vooral een vriendenploeg. Ik was eindelijk thuis.' Waas gaat op voor zijn finest hour bij Ajax. 'Op m'n 20ste en 21ste was ik op m'n top. Te oud - dat wist ik op dat moment ook.' Niettemin komen de vier muren van het stadion, die hem vanaf z'n achtste als het walhalla waren geschetst, steeds dichter bij. In het voorjaar van 1981 vraagt Leo Beenhakkers assistent Hassie van Wijk hem voor een wedstrijd van het tweede team. Uit tegen Eindhoven. 'Jezus, dacht ik, nou gaat het gebeuren.' In de bus met Van 't Schip, Vanenburg, Rijkaard, Wiggemansen, Kieft en Edwin Godee. Voor Waas de droom die uitkomt, voor de rest een verplicht nummer. Onderweg naar Eindhoven worden weddenschappen afgesloten wie de langste solo gaat maken, wie vanaf de middenlijn op doel durft te schieten. Ajax verliest, maar Waas heeft 'lekker' gespeeld. Dat beaamt zelfs Gerald Vanenburg na afloop. En ja, zoiets streelt, ook al is hij Vanenburg in leeftijd ver de meerdere. 'Het lijkt of ik dicht in de buurt van het profvoetbal heb gezeten. In werkelijkheid ben ik er mijlenver van verwijderd gebleven.' Ook het jaar erna blijft de droom levend. Af en toe is hij reserve bij het tweede. Maar ja, bij een 2-0 voorsprong invallen voor John Bosman en dan meemaken dat de wedstrijd in 2-2 eindigt, met zoiets maak je geen indruk. Ook niet als je wordt gevraagd om bij het tweede te komen en dan zegt dat je het te druk met school hebt. De scène staat op zijn netvlies gebrand: hij op een rotan kruk in de keuken, rood telefoontoestel in de hand, hulptrainer Tonnie Bruins Slot aan de andere kant van de lijn. 'Natuurlijk had ik ja moeten zeggen. Iedereen in mijn positie had dat gedaan. Ik durfde niet. Ik moet te bang zijn geweest om opnieuw in die ellebogen- wereld te komen die ik kende uit m'n juniorentijd. Ik wilde niet opnieuw de gevarenzone binnengaan.' Ruim vijftien jaar later dwingt Waas zich ertoe zijn voetbaljaren te relativeren. 'Ik moet dat doen. Ik moet oppassen dat ik de dingen niet mooier maak dan ze waren. Het lijkt of ik dicht in de buurt van het profvoetbal heb gezeten, maar in werkelijkheid ben ik er mijlenver van verwijderd gebleven. Ik moet verbeelding en werkelijkheid goed uit elkaar blijven houden. Ik moet tegen mijzelf blijven zeggen: ik kon goed meekomen, maar ik was geen topper.' Kruistochtvan NUHR is vanaf begin november a.s. tot half mei 2000 te zien op diverse plaatsen in het land. Van 1 t/m 5 februari 2000 in de Kleine Komedie in Amsterdam. De Ploeg toert met 'En nu.... revue!' gedurende de maanden september en oktober door Nederland. Van 19 t/m 23 oktober a.s. in de Kleine Komedie. Voor inlichtingen: 't Bos Theaterprodukties: 020-4211221. m AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 234