'Aan het einde van het seizoen kon De Brief plotseling bij je op de deurmat liggen. De spanning die ik over De Brief had kan ik nog steeds terughalen.' keer de aangever is, is in een volgende scène de afmaker. Daders zijn even later slachtoffers; eitjes transformeren plotseling in binken. De rol van lulletje Lampekatoen lijkt Heerschop op het lijf geschreven, Waas blinkt vooral uit wanneer hij cynisch kan bijten. En daarmee lijkt ook de sympathie van het publiek verdeeld. 'We hoeven op het podium niet alle drie evenveel punten te scoren. Soms moet je in dienst van de ander spelen. Het gaat om de som der delen. Ik moet niet proberen om ook dat lullige type te spelen. Die strijd win ik niet. Ik moet blijven doen waarin ik goed ben. De macho, de cynicus. Peter kan het lulletje uithangen dankzij mij. Ik de macho dankzij hem.' Twaalf jaar bij elkaar op schoot zitten verveelt niet, maar benauwt soms wel. In overspel heeft het NUHR-trio de oplossing gevonden om hun innige huwelijk op de been te houden. Sinds twee jaar werken de drie onder de naam De Ploeg samen met Han Römer, Titus Tiel Groenestege en Genio de Groot. Bij NUHR is sprake van strak vormgegeven en geregisseerd 'toneelmatig' cabaret. Wat De Ploeg doet ligt dicht aan tegen het 'blijspel' en de 'klucht'.Kruistocht is het resultaat van jaren zoeken en proberen. De Ploeg is ongecompliceerder. Het is een avondje lachen; het is minder, nou vooruit laat ik het woord er maar uitgooien, "pretentieus". Soms is het nodig dat je uit de rol stapt die je gewend bent. Door in een ander gezelschap mee te draaien krijgen we alle drie meer lucht.' Maar ook buiten het theater valt frisse lucht te halen. Tussen NUHR en De Ploeg het voorjaar van 1970 langsgegaan bij Ajax. Z'n vader had iets in de krant gelezen over 'voetballen bij Ajax'. Leek zoon Viggo best leuk zo'n middagje. Ajax was zijn club. Op tv en met vader in het stadion had hij al een paar keer gezien dat er iets moois groeide in de Meer. Maar hij zou volgend jaar bij AFC gaan spelen; hij was ingedeeld bij de Comanches om op het veld de strijd aan te binden met de Sioux en de Apaches. Wist hij veel dat het om een 'instuif ging waarop Ajax op zoek was naar kleine talentjes? Viggo mocht blijven en Viggo was blij verrast. 'Ajax was in mijn beleving iets enorm groots. Het jaar ervoor hadden ze als eerste Nederlandse club in de finale van de Europa Cup gestaan. En nu mocht ik met mijn clubdiploma gratis naar alle thuiswedstrij den. Bij de pupillen was het genieten. Precies dat wat voetbal moet zijn, zegt Waas. Niets hoefde, alles mocht. 'Pingelen, doelpunten maken, heerlijk.' Er waren regels waaraan hij zich had te houden, maar daar kon hij goed mee leven. 'Het ging er bij Ajax strenger aan toe dan ik thuis gewend was. Maar als ik na het douchen m'n haren moest kammen, deed ik dat. Ik zorgde ervoor dat m'n voetbalschoenen schoon en gepoetst waren. Ik was een braaf, gezeglijk jongetje.' Eenmaal bij de C-junioren werd het voetbalplezier een stuk minder. Pingelen heeft Waas zijn debuut als filmacteur gemaakt in de 'eigentijdse tragi-komische lovestory' Lef die eind september op het Nederlands Filmfestival in Utrecht in première is gegaan. Comanches De grens van wat NUHR kan is nog niet bereikt, zegt Waas. 'Er zit nog groei in. We kunnen en worden alleen nog maar beter. Ik kan me niet voorstellen dat we ooit nog met iets zullen komen dat echt slecht is.' Hoe lovender de kritieken, hoe meer druk op het trio om straks met weer een nieuwe en betere voorstelling te komen. Waas lijdt er niet onder. Vroeger zou die druk hem hebben verlamd, nu vindt hij het stimulerend. 'We worden tot de top van Nederland gerekend. Ik wil graag laten zien dat het waar is.' Waas blaakt van zelfvertrouwen. Een erfenis uit zijn Ajax-verleden? 'Ik heb bij Ajax geleerd deel uit te maken van een team. Ik heb er ook geleerd van me af te bijten, te anticiperen op situaties waarin je letterlijk en figuurlijk onderuit gehaald kan worden. O ja, en er is me geleerd door te zetten, niet op te geven. Maar het enige wat me niet is bijgebracht is zelfvertrouwen. Als ik nu terugkijk, denk ik dat ik de langste tijd behoorlijk last van faalangst heb gehad.' Argeloos was hij die woensdagmiddag in AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999 231

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 231