genoten doen dat ook? Mogelijk, zegt Waas. Peter Heerschop en Joep van Deudekom, die hij in het eindexamen jaar van de Academie voor Lichamelijke Opvoeding leerde kennen, hebben immers net als hij een sportachtergrond. 'We zijn alle drie op prestaties gericht. We willen scoren. We willen goede recensies. Maar misschien dat ze me er keihard om uitlachen.' Maar dat ze een team vormen, is zeker. Twaalf jaar al, hecht geklonken. Begonnen in 1986 als gelegenheidsgezelschap dat een jubileum van de sportacademie luister moest bijzetten, had NUHR drie jaar later zijn eerste avondvullende programma en behoort de groep nu tot het beste wat er aan cabaret in Nederland is te zien. 'Absurd-anachronistische' dialogen en een 'scherp gesneden script', schreef NRC Handelsblad dit voorjaar naar aanleiding van NUHR's laatste programma, Kruistocht. Het Parool vond de voorstelling het 'hoogtepunt van het afgelopen cabaretseizoen'; Algemeen Dagblad sprak over 'het allerbeste wat het Nederlandse cabaret de afgelopen tien jaar heeft voortgebracht'. In andere kritieken werden vergelijkingen gemaakt met het leukste Engelse gezelschap ooit, Monty Python. De bestorming van de ladder is, zegt Waas, totaal geprogrammeerd. Vanaf het moment dat ze bij elkaar waren, hebben ze zichzelf doelen gesteld. Binnen een jaar moesten ze in Klein Bellevue staan, binnen drie jaar in de Kleine Komedie. Doel van afgelopen jaar: een definitieve plaats aan de top. 'We weten na twaalf jaar dat we iets goeds in onze klauwen hebben. De kritieken zijn goed, de respons is groot. Zoiets geeft rust. En vertrouwen. Onze ideeën over hoe iets eruit moet gaan zien worden steeds vastomlijnder.' Macho Programma's worden gezamenlijk geschreven. Voor de juiste richting en het adviserend klankbord wordt gebruik gemaakt van de diensten van coryfeeën als Bram Vermeulen, Titus Tiel Groenestege en Genio de Groot. Onderlinge strijd over wat wel of niet in een programma moet komen is de laatste jaren heftiger geworden, zegt Waas. Komt doordat de drie mannen hun eisen telkens hebben opgeschroefd. Maar de inbreng van de één is nooit groter dan die van de ander. Daarbij, zegt Waas, NUHR is een team; een team dat elkaar vertrouwen geeft en waarin kritiek op elkaar niet gelijk zorgt voor gekrenkte ego's. Teders inbreng is even groot en wordt gelijkelijk gewaardeerd. We zijn goed als we met z'n drieën zijn; beter als we ieder individueel zouden opereren.' Een heerst in NUHR een onwrikbaar evenwicht, zegt Waas. Zelfs wanneer de één meer in de gunst van het publiek raakt dan een ander. In Kruistocht spelen Waas, Van Deudekom en Heerschop drie op leeftijd geraakte, brallende corpsballen. Wat telkens wisselt is hun rol. Wie de ene

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 229