Zijn vader wees naar de deur, alsof er ook een andere manieren waren om naar boven te gaan. Zijn vader sprak zachtjes. Hij had een nieuwe houding gevonden in die sigaret. 'Denk je nu echt dat je mij zo maar weg kan sturen?' Marijke keek hem ongelovig aan. 'Ach man, barst toch ook. Nog twee maanden, dan ben ik hier weg. Marijke pakte haar boeken en liep de kamer uit. Bij de deur draaide ze zich om. 'Vertel nu alvast maar wat je met 'm van plan bent. Misschien is 't zelfs wel beter. Ik moet er niet aan denken wat er anders volgend jaar met die jongen gebeurt.' Ze sloeg de deur achter zich dicht. Richard hoorde hoe ze stampvoetend de trap opging. Hij had geen idee wat zijn zus bedoeld had. Was hij 'die jongen'? Zijn vader drukte z'n pas half opgerookte sigaret uit in de volle asbak, starend naar de deur waar zo-even Marijke door was verdwenen. 'Jongen,' begon hij, 'eh, jongen, hoe moet ik het zeggen...' Zijn vader pakte het glas dat naast de asbak op tafel stond, dronk het in één keer leeg en schonk het weer vol. 'Ach, laat ook maar.' Marijke had gelijk. Zijn vader dronk inderdaad vrij veel. De stilte was benauwend. Richard pakte zijn boek van de grond. Hij wilde dat hij daar kon wonen. 'Ik ga maar 'ns naar het park.' Hij liep naar de boekenkast en legde het boek nauwkeurig weg. 'Kijken of er gevoetbald wordt.' Hij liep de deur uit, langs zijn vader die zwijgend aan tafel zat. Hij herinnerde zich nog goed hoe hij op de club gekomen was. Die eerste dag, samen met zijn vader. Het was laat geworden die dag. Zijn vader had het enorm naar zijn zin gehad. Hij ook. Ze waren als laatsten de kantine uitgegaan. 'We blijven nog even. Dit wordt niet alleen jouw club, ook de mijne!' 'Ga jij ook voetballen?' had hij verbaasd aan zijn vader gevraagd. Dat had hij nooit achter zijn vader gezocht. Hij wist niet eens dat hij het kon. Misschien was zijn vader vroeger wel net zo enthousiast geweest als hij. Misschien was zijn vader wel een hele goeie geweest. Gevreesd om zijn machtige wreeftrap, geliefd om zijn snelheid. Beroemd om zijn koptechniek. Zijn vader was ongetwijfeld een vermaard voetballer geweest vroeger. Met een schitterende carrière voor de boeg. De topclubs stonden voor hem in de rij. PSV, Feyenoord, ze wilden hem maar al te graag inlijven. Maar zijn vader had altijd geweigerd. 'Alleen als Ajax belt ga ik weg bij mijn eigen club,' had hij steevast geantwoord. Een echte clubman was hij altijd geweest. Een blessure had hem uit het Nederlands elftal gehouden. Een teleurstelling zo groot dat hij er nooit over had willen praten. Hij zou de eerste amateurspeler in de geschiedenis geweest zijn die het Nederlands elftal haalde. Zijn vader, de Cruijff van zijn generatie. Dat hij daar nu pas achter kwam! 'Wat een schitterende vereniging,' had zijn vader op de terugweg gezegd. Keer op keer. Richard wist nu wel beter. 'Wat een schitterende kantine.' Dat had zijn vader bedoeld! En voetballen kon 'ie waarschijnlijk ook al niet! 'Marijke? Mag ik binnenkomen?' Richard klopte zachtjes op Marijkes deur. Hij was weieens zomaar haar kamer binnengestormd toen ze met René van Balen aan het zoenen was. Sindsdien had ze een slot op haar deur. 'Kom maar binnen, de deur is open.' Marijke zat op bed te roken. Ze had rode ogen, niet van de rook. Ze kon al heel goed roken. Ze rookte over haar longen, wist hij. Dat was heel moeilijk, volgens Hein. 'Wat een gezeik altijd met die kerel.' Richard knikte. Er was de laatste tijd wel heel veel gezeik. 'Maar we weten toch waarom 'ie zo veel drinkt,' probeerde hij te sussen. 'Ga eens even zitten, Richard.' Zijn zus klopte uitnodigend op het voeteneind naast haar. 'Ga even zitten.' Ze doofde haar sigaret zorgvuldig en zette de asbak weg. 'Pa wil dat jij de zomervakantie bij oom en tante gaat logeren, en daarna willen ze dat je op kostschool gaat.' 'Nee, zoiets zou pa toch nooit doen!' riep Richard uit. 'Ik heb het zelf gehoord. Ze bespraken het door de telefoon vanmorgen.' 'Maar pa bedenkt zoiets toch niet, die heeft zelf op kostschool gezeten. Dat vond hij afschuwelijk, zegt hij altijd!' 'Pa niet, pa heeft het niet bedacht. Het is een plan van tante, die vindt dat pa niet voor je zorgen kan. En ik moet zeggen dat ze daar geen ongelijk in heeft.' Marijke haalde diep adem. In de stilte die volgde hoorde Richard hoe zijn zus vocht tegen haar tranen. Tranen om hem! Hij moest iets zeggen. 'Heus, ik red me wel,' zei hij zachtjes. Al had hij geen idee hoe. 220 AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 220