S f Hij zweeg even en nam het glas dat naast hem op tafel stond en keek erin. 'Maar je drinkt te veel en daar moet je nodig eens mee ophouden,' vulde Marijke aan. 'Vertel nu maar gewoon wat je te zeggen hebt en hou die sentimentele praatjes achterwege.' 'Marijke heeft natuurlijk gelijk als ze zegt dat ik soms iets te veel drink,' probeerde zijn vader de boel nog te sussen. Er was geen houden aan. 'Iets te veel,' hoonde Marijke, '...soms iets te veel!' 'Hou je mond,' riep zijn vader, boos nu. 'Je lijkt verdomme je moeder wel.' 'En jij...,' Marijke priemde in de richting van haar vader, alsof ze hierop gewacht had, '...jij lijkt al heel lang mijn vader niet meer.' Richard schrok van de felheid van deze ruzie. Dit had hij nog niet eerder meegemaakt. Ze hadden waarschijnlijk niet eens door dat hij ook nog in de kamer aanwezig was. 'Vroeger dronk je te veel,' vervolgde Marijke, 'vroeger dronk je te veel en had je de volgende dag een kater. Nu drink je te veel en heeft iedereen een kater. Iedereen, niet alleen jij. Het is gewoon niet leuk meer.' Zijn vader keek haar geslagen aan. 'Snap je wat ik bedoel? Het is niet leuk. Hier niet. Met jou niet. Niet leuk!' Het was stil in de kamer. Richard merkte dat hij nog altijd zijn boek opengeslagen voor zich had liggen. Hij sloeg het dicht en legde het voorzichtig naast de bank op de grond. Hij keek naar zijn zus. Ze was kalm, op een kille manier kalm. Zijn vader, die nog altijd tegenover haar aan tafel zat, zag er ook kalm uit, maar toch heel anders. Alsof er iets kapot was, versleten. Moe. Zijn vader zocht een pakje sigaretten, vond ze in de binnenzak van zijn colbertje en stak er een op. Blauwe wolken rook dreven op het zonlicht door de kamer. 'Wil jij nu alsjeblieft naar je kamer gaan, Marijke.' AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 219