Richard zat op het kamertje dat zijn oom en tante vorige week in allerijl voor hem hadden ingericht. In het dorp waarvan hij de naam maar niet kon onthouden. Hij keek uit het raam. Een troosteloos rijtje lage flatgebouwen verveelde zich in de miezerige regen. Waarom bouwden ze in godsnaam flatgebouwen in een dorp? Alsof het niet al erg genoeg was. Het was zomervakantie, en er was niemand op straat. Al dagen. Woonde hier eigenlijk wel iemand? Hij kon die mensen die er niet waren geen ongelijk geven. Thuis was er in het park altijd wel iemand te vinden geweest. Iemand die wilde voetballen. Desnoods Henk-Jan. Hier woonde zelfs geen Henk-Jan. Hij ging Henk-Jan straks zelfs nog missen! Hij miste zijn eigen kamer. Hij miste zijn eigen spullen. Het kamertje dat hij nu had was duidelijk altijd de opslagruimte van het flatje geweest. In de hoek stonden vaalbruine verhuisdozen opgestapeld en onder het bed lagen rollen tapijt en een kroonluchter en nog wat overbodig geworden dingen. Met een poster van Ajax had hij geprobeerd er nog iets van te maken. De foto van pa, ma, Marijke en zichzelf had hij boven zijn bed geprikt. Richard keek ernaar. Nog geen jaar geleden was die foto genomen. Marijke woonde nu in Amsterdam, ze ging studeren na de zomer. En hij, hij zat opgesloten in een dorp waarvan hij de naam niet kon onthouden. Ver weg van zijn vrienden, te wachten tot hij weer terug mocht. Als hij ooit nog terug mocht. 'Wat zou je graag doen deze vakantie?' Richard lag thuis op de bank te lezen in zijn lievelingsboek. Zijn zus zat aan tafel te studeren. Hij keek op uit zijn boek. Zijn vader vroeg het hem nogmaals. 'Over een maand is het vakantie, wat zou je dan graag doen?' Richard had er nog geen moment aan gedacht. Vakantie was voor hem eigenlijk 218 VOEEfcAEVEWIAAL hetzelfde als geen vakantie, alleen dan zonder school. Opstaan, niet naar school, voetballen in het park, eten, voetballen in het park en in het weekend niet naar de voetbalclub maar voetballen in het park. Zoiets. Ze waren vroeger eens met z'n allen naar Texel gegaan, maar dat was geen succes geweest. En nu, zonder zijn moeder, kon hij zich nauwelijks voorstellen dat zijn vader opeens op vakantie wilde. 'Geen idee,' antwoordde hij, 'voetballen met Hein, denk ik.' 'Maar zou je niet eens iets anders willen? Altijd maar voetballen in dat park.' Marijke sloeg haar boek dicht. 'Wat wil je nu eigenlijk zeggen, Pa?' Ze keek hem met een spottend glimlachje aan. 'Je gaat toch zeker niet vertellen dat je plannen hebt. Wij met z'n drieën op vakantie zeker.' Ze barstte in lachen uit. 'Dat kan gezellig worden.' 'Ik heb het niet tegen jou, Marijke, ik probeer even met Richard te praten.' Zijn zus en zijn vader hadden tegenwoordig dagelijks dit soort ruzies. Gisteravond ook weer. Hij was er wakker van geworden. Marijke was weer te laat thuisgekomen. En zijn vader was daar weer woedend over geweest. Met z'n drieën op vakantie was inderdaad niet zo'n goed idee. 'Richard,' begon hij aarzelend. 'Richard, zoon van me, luister eens.' Zijn vader nam een slok wijn en vervolgde. 'Je weet dat er nogal wat veranderd is sinds, eh, je moeder is overleden. Het is een heel zware tijd geweest, voor ons allemaal. We hebben ons daar goed doorheen geslagen, maar...' door Rick de Leeuw foto's Louis van de Vuurst AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 218